შეხვედრა თბილისის 52-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს, თბილისის 52-ე საჯარო სკოლის მეათე კლასის მოსწავლეებისათვის პორტალის - ,,სტატისტიკა ბავშვებისთვის და მოზარდებისთვის“ პრეზენტაცია გამართა.
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა მოსწავლეებს საქართველოს შესახებ საინტერესო და სახალისო სტატისტიკური ფაქტები გააცნო და მათთან ერთად შემეცნებითი ქვიზები შეავსო.
პორტალი ,,სტატისტიკა ბავშვებისთვის და მოზარდებისთვის“  სხვადასხვა ასაკობრივ ჯგუფებზეა განკუთვნილი და     ორი ძირითადი ნაწილისგან  შედგება. პირველი ნაწილი - „სტატისტიკა ბავშვებისთვის“ - განკუთვნილია 8-დან 12 წლის ასაკის ბავშვებისთვის, ხოლო მეორე ნაწილი, „სტატისტიკა მოზარდებისთვის “ 13-დან 19 წლის ასაკის ახალგაზრდებზეა მორგებული.
52-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეები ინტერესით გაეცნენ მოზარდებზე ორიენტირებულ პორტალის მეორე ნაწილს,   რომელიც 13-დან 19 წლის ასაკის ახალგაზრდებზეა მორგებული. პორტალის ამ ნაწილში წარმოდგენილია საინტერესო ინფორმაცია საქართველოს შესახებ. აღნიშნული ნაწილის მეშვეობით მოზარდებს ეძლევა შესაძლებლობა ამოხსნან შემეცნებითი ქვიზები და გაეცნონ სახალისო სტატისტიკურ ფაქტებს.
საქსტატის შენობაში სკოლის მოსწავლეებმა ასევე დაათვალიერეს სტატისტიკის მუზეუმი, სადაც  განთავსებულია უწყების ასწლოვანი  ისტორიის ამსახველი ფოტო მასალა და   გამოთვლითი ტექნიკა.
როგორც გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, ინტერაქტიული პორტალის მიზანია, ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის სტატისტიკური ინფორმაციის მიწოდება საინტერესო და სახალისო გზით. პორტალი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებსა და მოზარდებს გაიღრმავონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები.

Meeting with the students of 52 Public school
The National Statistics Office of Georgia held a presentation of the children's portal - "Statistics for Kids and Teenagers" for 10th grade students of #52 public school of Georga on June 1, the International Day for the Protection of Children.
The Executive Director of Geostat introduced interesting and fun statistical facts about Georgia to the students and filled different quizzes statistical tests with them.
The portal "Statistics for Kids and Teenagers" is intended for different age groups and consists of two main parts. The first part - "Statistics for kids" - is intended for children aged 8 to 12 years, and the second part, "Statistics for Teenagers- for young people aged 13 to 19 years.
The second part of the teen-oriented portal was very interesting for 10th grade students of 52 Public school. The second section - "Statistics for Teenagers" is intended for young people aged 13 to 19, and provides interesting information about our country and population. Through this section, teenagers are given the opportunity to solve a cognitive quiz and get acquainted with fun statistical facts.
The students also visited the statistical museum at the Geostat’s headquater, where the historical computer equipment’s and century old devices are located.
As Mr. Gogita Todradze stated, the portal will significantly help kids and teenagers to deepen their knowledge in statistics, improve their ability to perceive and analyze information correctly, become more aware of children's rights and make the evidence-based decisions.
The National Statistics Office of Georgia plans to hold the educational meetings for teenagers in future.