საქსტატმა 2024-2027 წლების სტრატეგიის შემუშავებისთვის საჯარო კონსულტაციები დაიწყო
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მხარდაჭერით, მუშაობს საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2024-2027 წლების სტრატეგიის და მისი განხორციელების 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე.
2023 წლის მაისში მიღებული ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ კანონის ახალი ვერსია და 2024-2027 წლების სტრატეგია ხელს შეუწყობს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნულ სისტემას სტატისტიკის წარმოების საერთაშორისო სტანდარტებთან კიდევ უფრო მეტად დაახლოებას.
სტრატეგიის შემუშავების პროცესში აუცილებელია ყველა დაინტერესებული ორგანიზაციისა თუ ფიზიკური პირის აქტიური მონაწილეობა. შესაბამისად, დოკუმენტის მომზადების პროცესში დაგეგმილია საჯარო კონსულტაციების ჩატარება. აღნიშნული საჯარო კონსულტაციების მიზანია უზრუნველყოს საზოგადოების მაქსიმალური ჩართულობა სტრატეგიის შემუშავების ყველა ეტაპზე, რათა უკუკავშირისას გამოთქმული აისახოს დოკუმენტში არსებული გამოწვევების დაძლევისა და სტატისტიკის სისტემის გაუმჯობესებისთვის.
საჯარო კონსულტაციების პირველი შეხვედრა ჩატარდება 2023 წლის 17 ნოემბერს, 16:00 სთ-ზე, ონლაინ. შეხვედრის ბმული და დღის წესრიგი დარეგისტრირებულებს გაეგზავნებათ შეხვედრამდე რამდენიმე დღით ადრე. კონსულტაციებში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ნებისმიერ ორგანიზაციას ან ფიზიკურ პირს. საჯარო კონსულტაციების პროცესში მონაწილეობით დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ 16 ნოემბრამდე გაიაროთ რეგისტრაცია შემდეგ ბმულზე: https://forms.gle/wfYwMGxys9mSkuqw6
ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2024-2027 წლების სტრატეგიის მიზნებისა და ამოცანების პროექტი იხილეთ ბმულზე:

Date: 9 November 2023
The National Statistics Office of Georgia, with support of the United Nations Development Programme (UNDP) and Sweden, is elaborating National Strategy for the Development of Official Statistics (NSDS) 2024-2027 and its implementation plan of 2024-2025.
The strategy and action plan are the National Policy documents, which comprise medium-term and long-term vision and objectives for strengthening statistical capacity across the National Statistical System. One of the major priorities of the strategy is to support the process of evidence-based decision-making and implementation of sustainable development goals (SDG). Besides, development of statistics in gender, regional, sectoral other important areas, and capacity building of the National Statistics System are strategic priorities.
The first public consultation meeting will take place on 17th November, 2023, at 16:00 online. Individuals who have registered will receive a link to join the meeting and agenda a few days before the event. Participation in the consultations is open to both organizations and individuals. If you wish to participate in the public consultation process, kindly register using the provided link by November 16th: https://forms.gle/wfYwMGxys9mSkuqw6 (Work language is Georgian).
Draft of strategic priorities and objectives of the National Strategy for the Development of Official Statistics (NSDS) 2024–2027 is available at the link below: