საქსტატი მშპ-ს და ეროვნული ანგარიშების განახლებულ მონაცემებს გამოაქვეყნებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა მთლიანი შიდა პროდუქტის და ეროვნული ანგარიშების  მონაცემები განაახლა.
განახლებული მონაცემები 12 თებერვალს გამოქვეყნდება.
ეროვნული ანგარიშების მონაცემთა ხარისხის გაუმჯობესებისა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფის მიზნით, საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ (IMF, Eurostat და ა.შ.), რეკომენდირებულია 5 წელიწადში ერთხელ,  მშპ-ს და სხვა მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების ისტორიული მწკრივების გადასინჯვა და გადაანგარიშება (General Revision).
ეროვნულ ანგარიშთა სისტემა აერთიანებს მთლიან შიდა პროდუქტსა (მშპ) და მთელ რიგ მაკროეკონომიკურ მაჩვენებლებს. ის წარმოადგენს ინტეგრირებული მაკროეკონომიკური ანგარიშებისა და ბალანსების ერთობლიობას, რომელიც ეფუძნება საერთაშორისო დონეზე შეთანხმებულ ცნებებს,  კლასიფიკაციებს და აღრიცხვის ზოგად წესებს. მისი მეთოდოლოგიური საფუძველია გაეროს, ევროსტატის, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის, მსოფლიო ბანკის და  ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის მიერ შემუშავებული საერთაშორისო სახელმძღვანელო (System of National Accounts (SNA), 2008).
საქართველოში მშპ-ს ისტორიული მწკრივის გადაანგარიშება უკანასკნელად 2019 წლის ნოემბერში განხორციელდა, ხოლო შემდგომი გადაანგარიშება იგეგმებოდა 2023 წელს. თუმცა, 2023 წლის შემოდგომაზე ევროსტატის, UNECE-ს და EFTA-ს მიერ განხორციელებული სტატისტიკის სისტემის გლობალური შეფასების ერთ-ერთი რეკომენდაციის მიხედვით, საქართველოს მიერ მსგავსი ტიპის აქტივობები, შესაბამისობაში უნდა იყოს ევროპის მონაცემთა გადასინჯვის ჰარმონიზებულ პოლიტიკასთან (Harmonized European Revision Policy), რომლის მიხედვითაც გადასინჯვის პერიოდად ევროკავშირის ქვეყნებისთვის მიჩნეულია 2024 წელი.
მონაცემთა გადაანგარიშების პროცესში განხორციელებული აქტივობები იყოფა ორ ჯგუფად: 1. მონაცემთა წყაროების გაუმჯობესება, ახალი სტატისტიკური გამოკვლევების ჩატარებისა და დამატებითი ადმინისტრაციულ მონაცემთა წყაროების დამუშავების საფუძველზე. 2. მეთოდოლოგიური ხასიათის ცვლილებები, IMF-ის რეკომენდაციების შესაბამისად.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მონაცემთა გადაანგარიშების პერიოდად (განახლებული მონაცემების გამოქვეყნების თარიღად) შეირჩა 2024 წლის თებერვალი. გადაანგარიშება მოიცავს ისტორიულ მწკრივს 2010 წლიდან, ხოლო მასთან დაკავშირებული სამუშაოები მიმდინარეობს 2023 წლის იანვრიდან, IMF-ის ექსპერტების ჩართულობით.

Geostat is to Publish Revised Data for GDP and National Accounts
Geostat will revise the data of Gross Domestic Product (GDP) and National Accounts, in accordance with the Harmonized European Revision Policy (HERP).
Updated data will be published on February 12, 2024.
The revision of the historical series of GDP and other macroeconomic indicators is recommended by the international organizations (IMF, Eurostat) once every 5 years.  It aims to improve data quality and ensure compliance with international standards.
The System of National Accounts includes Gross Domestic Product (GDP) and a number of macroeconomic indicators. It is a set of integrated macroeconomic accounts and balance sheets based on internationally agreed concepts, classifications and general accounting rules. Its methodological basis is the international guidelines developed by the United Nations, Eurostat, the International Monetary Fund, the World Bank and the Organization for Economic Cooperation and Development (System of National Accounts (SNA), 2008).
The previous recalculation of the historical GDP series in Georgia was carried out in November 2019, while the next recalculation according to the Harmonized European Revision Policy should be carried out in 2024, under the recommendation of the Statistical Review by Eurostat, UNECE and EFTA.
During the data revision, a number of activities were carried out, including the improvement of data sources, based on new statistical surveys and processing additional administrative data sources. as well as methodological changes, in accordance with the recommendations of the International Monetary Fund (IMF).
Data revision has been carried out since January 2023 by IMF experts, in Geostat. Thus, the revision includes the historical series since 2010.