საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე გაეროს ESCAP მიერ ორგანიზებულ პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობს
თარიღი: 12 თებერვალი 2024
12 თებერვალს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა  გოგიტა თოდრაძემ გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური  კომისიის (UN ESCAP)  სტატისტიკის სამმართველოს მიერ ორგანიზებულ პანელურ დისკუსიაში „სტატისტიკურ მონაცემთა მართვა“  (Data Governance across Asia and the Pacific) მიიღო მონაწილეობა.
დისკუსია ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა და მის მთავარ თემას აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში სტატისტიკურ მონაცემთა მართვის პოლიტიკა და მასში სტატისტიკის ეროვნული სამსახურების როლი წარმოადგენდა.
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა ქვეყანაში არსებულ სტატისტიკურ მონაცემთა მართვის პოლიტიკაზე, მასში  ჩართულ უწყებებზე, მონაცემთა გაზიარების, ხელმისაწვდომობისა და ინტეგრაციის საშუალებებზე ისაუბრა. თავის გამოსვლაში გოგიტა თოდრაძემ ხაზი გაუსვა მონაცემთა მართვის პროცესში  არსებულ გამოწვევებსა და მათი აღმოფხვრისთვის საჭირო ღონისძიებებს.
გოგიტა თოდრაძემ ასევე ისაუბრა დამოუკიდებელი, ობიექტური და სანდო ოფიციალური სტატისტიკის წარმოებისთვის მონაცემთა მართვის ძლიერი საკანონმდებო ჩარჩოს არსებობის აუცილებლობასა  და  სტატისტიკის სამსახურის მაკოორდინირებელი როლის მნიშვნელობაზე.
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორთან ერთად დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ გაეროს აზიასა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის სტატისტიკის სამმართველოს დირექტორი, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის რეგიონული წარმომადგენელი, ასევე  გაეროს წევრი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურის ხელმძღვანელი პირები და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

Mr. Gogita Todradze Executive Director of Geostat participated in Panel Discussions organized by the UN ESCAP
Date: 12 February 2024
On February 12, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat participated in a panel discussion organized by the Statistics Division of the United Nations Economic Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP) - Data Governance across Asia and the Pacific.
The discussion was held oonline and its main topic was the data governance in Asia and the Pacific region and the role of National Statistics Offices.
The Executive Director of Geostat discussed the data governance  policies in the country, the institutions involved, the Data sharing, accessibility and integration. In his speech Mr. Gogita Todradze emphasized the challenges of data governance and the necessary measures.
In addition, Mr. Gogita Todradze highlighted significance of the strong legislative framework for the production of independent, objective, and reliable official statistics and the of coordinating  role of NSOs.
Together with the Executive Director of Geostat, the meeting was attended by the Director of Statistics Division at UN Economic Commission for Asia and Pacific, Regional Adviser of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), heads of the National Statistics Offices of the region and representatives of international organizations.