გენდერული სტატისტიკის წარმოებით საქართველო მსოფლიოში მე-5 ადგილზეა
ორგანიზაცია "Open Data Watch"-მა გენდერული სტატისტიკის მონაცემთა შეფასების ანგარიში (Gender Data Compass Assessment) გამოაქვეყნა, რომელშიც წარმოდგენილია მსოფლიოს ქვეყნების რეიტინგი გენდერული სტატისტიკის მონაცემთა წარმოების, ხელმისაწვდომობისა და ღიაობის თვალსაზრისით.
შეფასების თანახმად, საქართველო მსოფლიო მასშტაბით 185 ქვეყნიდან მე-5 ადგილზეა. გენდერული მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და ღიაობის თვალსაზრისით, საქართველო რეიტინგით უსწრებს ევროკავშირის ყველა ქვეყანას, დანიის გარდა.
იმავე ანგარიშის თანახმად, საქართველო მნიშვნელოვნად უსწრებს ისეთ განვითარებულ ქვეყნებს, როგორებიცაა აშშ, კანადა, შვეიცარია, იაპონია, ჩინეთი, ავსტრალია და სხვა.
ქვეყნების რეიტინგი განისაზღვრა გენდერული სტატისტიკის მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და ღიაობის ობიექტური შეფასების საფუძველზე. გარდა ამისა, შეფასება რამდენიმე კრიტერიუმის მიხედვით განხორციელდა, მათ შორისაა ქვეყანაში გენდერულად დისაგრეგირებული მონაცემების არსებობა, გამჭვირვალობა, ამ კუთხით არსებული შესაძლებლობები და დაფინანსება.
"Open Data Watch"-ის რეიტინგი, სადაც წარმოდგენილია მონაცემები საქართველოს შესახებ, ხელმისაწვდომია ბმულზე: https://gdc.opendatawatch.com/rankings

Georgia Ranks 5th Position Globally by Production of Gender Statistics
The organization "Open Data Watch" has published the Gender Data Compass Assessment Report, which presents the global ranking in terms of production, availability and openness of gender statistics data.
According to the assessment, Georgia ranks 5th position out of 185 countries worldwide, in terms of availability and openness of gender data. Georgia outstrips all EU countries except Denmark.
According to the above-mentioned report, Georgia is significantly ahead of such developed countries as the USA, Canada, Switzerland, Japan, China, Australia etc.
The country scores were  determined based on assessment of the availability and openness of gender statistics data. In addition, the assessment was made according to several criteria, including the availability of gender-disaggregated data in the country, openness, capacity and financing.
"Open Data Watch" ranking, which presents data about Georgia, is available at the following link: https://gdc.opendatawatch.com/rankings