საინფორმაციო შეხვედრა ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა იმერეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის რეგიონის მმართველობისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან გასვლითი სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრა 1-2 მაისს, ქ. ბათუმში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.
გასვლით სამუშაო შეხვედრას, რომელშიც მონაწილეობდნენ იმერეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის რეგიონის სამხარეო ადმინისტრაციებისა და მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები, საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ხელმძღვანელობდა.
ორდღიანი სამუშაო შეხვედრისას, მონაწილეები გაეცნენ გენდერული სტატისტიკის მიმართულებით საქსტატის მიერ ჩატარებული გამოკვლევების შედეგებს, კერძოდ, დროის გამოყენების გამოკვლევისა და ქალთა მიმართ ძალადობის ეროვნული გამოკვლევის მეთოდოლოგიურ მიმოხილვასა და ძირითად მიგნებებს. ასევე, რეგიონული და მუნიციპალური სტატისტიკის პორტალს, საქართველოს სტატისტიკის სისტემის განვითარების ძირითად მიმართულებებს, საქსტატის მიერ შემუშავებულ პროდუქტებს, განვითარებულ სერვისებსა და სამომავლო გეგმებს. გარდა ამისა, განიხილეს სტატისტიკური მაჩვენებლების გაანგარიშების მეთოდოლოგიური თავისებურებები და მათ გამოყენებასთან დაკავშირებული საკითხები. იმსჯელეს სხვადასხვა გენდერულ სტატისტიკურ ინდიკატორებსა და მონაცემთა საჭიროებებზე, დაგეგმვისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
შეხვედრაზე პრეზენტაცია „გენდერული სტატისტიკა და მისი მნიშვნელობა მუნიციპალიტეტებისთვის: ინდიკატორების მინიმალური სიაწარადგინა ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის (ათეა) პროექტის კოორდინატორმა თამარ ფრანგიშვილმა.
შეხვედრის ფარგლებში გაიმართა დისკუსია, შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს მუნიციპალურ დონეზე სტატისტიკურ მონაცემებთან დაკავშირებული საჭიროებები და იმსჯელეს საქსტატის სამომავლო გეგმებში მათი ასახვის შესაძლებლობებზე.

The National Statistics Office of Georgia held a working meeting with the local and self-governmental representatives of Imereti and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions.
Meeting was held on 1-2 May in Batumi with the financial support of the UN Women.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, was chairing the meeting, attended by the representatives of regional administrations and municipalities of Imereti and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti.
During this two-day meeting, participants were introduced with the results of the Gender Statistics survey conducted by Geostat, in particular, the methodological reviews and key findings of the Time Use Survey and the National Study on Violence against Women. In addition, participants were introduced to the portal of regional and municipal statistics, main directions of development of statistical system, products and services and the future plans of Geostat. Besides, participants discussed the methodology for statistical indicators and issues related to their use. During the meeting were discussed the Gender Statistics indicators and data needs in decision-making and planning process.
Ms. Tamar Frangishvili the Project Coordinator of the National Association of Local Authorities of Georgia (NALA) introduced the presentation "Gender statistics and its importance for municipalities: the minimum list of indicators".
Within the framework of the meeting participants discussed the needs related to the statistical data and the possibilities of introducing them in Geostat’s future plans.