თარიღი: 23 მაისი 2025
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სკოლის მოსწავლეებისთვის შემეცნებითი ექსკურსიები გრძელდება. ამჯერად საქსტატს ქალაქ თბილისის 92-ე საჯარო სკოლის 10კლასის მოსწავლეები ესტუმრნენ.
ტრადიციულად საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მოსწავლეებს გააცნო სპეციალურად მათი ასაკობრივი კატეგორიისთვის განკუთვნილი, საბავშვო პორტალი, ,,სტატისტიკა ბავშვების და მოზარდებისთვის. ესაუბრა საინტერესო და სახალისო სტატისტიკურ ფაქტებზე, მათთან ერთად შეავსო შემეცნებითი ქვიზები და სამახსოვრო სიგელიც გადასცა.
როგორც გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, ინტერაქტიული პორტალის მიზანია, ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის სტატისტიკური ინფორმაციის მიწოდება მათთვის საინტერესო და სახალისო გზით. პორტალი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ბავშვებსა და მოზარდებს გაიღრმაონ ცოდნა სტატისტიკის სფეროში, გაიუმჯობესონ ინფორმაციის სწორად აღქმისა და ანალიტიკური აზროვნების უნარები, იყვნენ უფრო მეტად ინფორმირებულები ბავშვთა უფლებების შესახებ და მიიღონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებები.
საქსტატი მომავალშიც გეგმავს ბავშვებისა და მოზარდებისთვის მსგავსი შემეცნებითი ღონისძიებების გამართვას.

Educational excursions for students continue at the National Statistics Office of Georgia. This time, GeoStat hosted the 10th grade students of Tbilisi Public School No. 92.
Traditionally, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, introduced “statistical portal on Children and Youth” which is specially intended for their age group. Mr. Todradze presented interesting and fun statistical facts, completed educational quizzes with children and gifted memorable certificates.
As Mr. Gogita Todradze mentioned, the aim of the interactional portal is to provide children and youth with interesting information in a fascinating and funny way. Portal will have positive effect on deepening knowledge in statistics, improving of correctly perceiving information and analytical thinking. The children also be acknowledged about children’s rights and be able to make evidence-based decisions.