თარიღი: 22 ივლისი 2025
2025 წლის 21–22 ივლისს გაიმართა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ინდიკატორების ქსელის (ASTI) საპილოტე პროექტის პირველი შედეგების პრეზენტაცია.
ღონისძიება ჩატარდა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამეცნიერო და ტექნიკური ინფორმაციის ინსტიტუტის – „ტექინფორმის“ კოორდინირებით, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიასა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურთან (საქსტატი) მჭიდრო პარტნიორობით.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე. თავის მოხსენებაში მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის მაჩვენებლების მნიშვნელობაზე სექტორის განვითარების პროცესში.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო 2024 წელს შეირჩა ASTI-ის საპილოტე პროგრამის ფარგლებში ერთ-ერთ საცდელ ქვეყნად. საქსტატი აქტიურად იყო ჩართული პროექტის მეთოდოლოგიურ უზრუნველყოფაში.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საერთაშორისო ექსპერტები FAO-დან, აკადემიური და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები, აგრეთვე იმ ქვეყნების დელეგატები, რომლებიც დაინტერესებული არიან ASTI-ის მაჩვენებლების შემდგომ დანერგვაში. მათ შორის იყვნენ სომხეთის, აზერბაიჯანის, მოლდოვის, ყაზახეთის, უზბეკეთისა და ტაჯიკეთის სტატისტიკის სამსახურების წარმომადგენლები.

Presentation of the Results of the Pilot Project on Agricultural Statistics
On July 21–22, 2025, the first results of the pilot project under the Network of Agricultural Science and Technology Indicators (ASTI) were presented.
The event was organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Institute of Scientific and Technical Information of the Georgian Technical University – Techinform, in close partnership with the Georgian Academy of Agricultural Sciences and the National Statistics Office of Georgia (Geostat).
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, addressed the audience during the event, highlighting the importance of agricultural statistics indicators for the development of the sector.
Notably, Georgia was selected as one of the pilot countries under the ASTI pilot program in 2024. Geostat played an active role in providing methodological support for the project.
The meeting was attended by the international experts from FAO, representatives from academia, as well as delegates from countries interested in implementing ASTI indicators. Among them were representatives from the statistical institutions of Armenia, Azerbaijan, Moldova, Kazakhstan, Uzbekistan, and Tajikistan.