თარიღი: 25 ივლისი 2025
თარიღი უკავშირდება 1919 წლის 25 ივლისს პირველი სტატისტიკის სამსახურის შექმნას, რაც საფუძვლად დაედო ქვეყნის თანამედროვე სტატისტიკური სისტემის ჩამოყალიბებას. 2025 წელს აღნიშნული თარიღი ორმაგად მნიშვნელოვანია – საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური (საქსტატი) 106 წლის იუბილეს აღნიშნავს, ხოლო ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკური და სოციალური სტატისტიკის კათედრა 100 წლის გახდა.
საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით, საქსტატმა საზეიმო ღონისძიება გამართა, რომელსაც ესწრებოდნენ სახელმწიფო უწყებების, აკადემიური წრეებისა და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას, მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა - გოგიტა თოდრაძემ, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ლევან ჟორჟოლიანმა და თსუ-ს ეკონომიკისა და ბიზნეს ფაკულტეტის პროფესორმა, აკადემიკოსმა ვლადიმერ პაპავამ.
გოგიტა თოდრაძემ დამსწრე საზოგადოებას მიულოცა საქსტატის 106 წლის იუბილე და პრეზენტაციის ფორმატში გააცნო სამსახურის ძირითადი მიღწევები, მიმდინარე პროექტები და სამომავლო გეგმები. მან მადლობა გადაუხადა საქსტატის თითოეულ თანამშრომელს პროფესიონალიზმისა და თავდადებისთვის, რაც მნიშვნელოვანია სანდო სტატისტიკური ინფორმაციის შექმნისა და ქვეყნის განვითარებაში უწყების წვლილისთვის.
ღონისძიებაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო იმ ადამიანებსა და ორგანიზაციებს, რომლებიც აქტიურად იყვნენ ჩართულნი 2024 წელს განხორციელებულ მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერაში. წარმატებულ და ღვაწლმოსილ თანამშრომლებს, აგრეთვე პარტნიორ ორგანიზაციებს, მადლობის სიგელები გადაეცათ აღწერის წარმატებით განხორციელებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის.
ღონისძიების ფარგლებში თსუ-ის ეკონომიკური და სოციალური სტატისტიკის კათედრის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა სიმონ გელაშვილმა წარმოადგინა პრეზენტაცია, რომელიც მიეძღვნა კათედრის დაარსებიდან დღემდე განვლილ მნიშვნელოვან გზას. მან ისაუბრა საქართველოში სტატისტიკის სწავლების განვითარებაზე, კათედრის როლზე პროფესიონალი კადრების აღზრდაში და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებაზე.
ღონისძიებაზე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სანდო სტატისტიკური მონაცემები მნიშვნელოვანია ქვეყნის სწორად განვითარებისთვის და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული სწორი გადაწყვეტილების მისაღებად.

Traditionally, 25 July is celebrated as Statistics Day in Georgia.
The date marks the establishment of the country’s first statistical service on July 25, 1919, which laid the foundation for the development of Georgia’s modern statistical system. In 2025, the day is particularly significant, as it marks two key anniversaries: the National Statistics Office of Georgia (Geostat) celebrates its 106th anniversary, and the Department of Economic and Social Statistics at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University marks its 100th anniversary.
To celebrate these achievements Geostat hosted a formal event attended by the representatives of Government agencies, Academia, and partner organizations.
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat delivered open remarks to the audience. Distinguished guests delivered remarks during the event Mr. Levan Zhorzholiani, Head of the Administration of Government of Georgia; and Professor Mr. Vladimer Papava, Academician and Professor at the Faculty of Economics and Business at TSU.
Mr. Gogita Todradze congratulated audience on Geostat’s 106th anniversary and presented Geostat achievements, ongoing initiatives, and future plans. He expressed his sincere appreciation to Geostat staff for their professionalism and commitment—it is essential in producing reliable statistical data and supporting the country’s development.
Special recognition was addressed to persons and organizations actively involved in the 2024 Population and Agricultural Census. Certificates of appreciation were presented to employees and partner institutions for their valuable contributions to the 2024 Population Census's successful implementation.
In the framework of the event, Professor Simon Gelashvili, Head of the Department of Economic and Social Statistics at TSU, delivered a presentation emphasizing the department’s hundred-year history. He mentioned the evolution of statistical education in Georgia, department’s role in educating skilled professionals, and its efforts to foster international cooperation. In his speech, Professor Gelashvili highlighted important role of reliable statistical data in ensuring the country development and enabling evidence-based decision-making.