ინფორმაცია საქართველოს მოსახლეობის 2024 წლის აღწერის შედეგების დამუშავების შესახებ
საქართველოს 2024 წლის მოსახლეობისა და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის შედეგებთან დაკავშირებით მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს საზოგადოებას მივაწოდოთ მოკლე ინფორმაცია, აღწერის შედეგების დამუშავების მიმდინარეობის შესახებ.
როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს 2024 წლის მოსახლეობისა და სასოფლო-სამეურნეო აღწერა ჩატარდა 2024 წლის 14 ნოემბრიდან 31 დეკემბრის პერიოდში. აღწერამ მოიცვა ქვეყნის მთელი ტერიტორია, ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა.
მოსახლეობის გამოთვლის მომენტად (აღწერის კრიტიკული მომენტი) განისაზღვრა  2024 წლის 13-14 ნოემბრის შუაღამის 12 საათი, რომლის მიხედვითაც განხორციელდა ფაქტების რეგისტრაცია.
საერთაშორისო მეთოდოლოგიის მიხედვით, აღწერას დაექვემდებარა ქვეყანაში მუდმივად მცხოვრები საქართველოს ყველა მოქალაქე, ასევე ქვეყნის ტერიტორიაზე მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეები და მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებიც  ქვეყანაში ცხოვრობდნენ 12 თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში.
აღწერის ფარგლებში, მონაცემები შეგროვდა ელექტრონულად, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით. პროცესი ორ ეტაპად განხორციელდა: პირველ ეტაპზე (2024 წლის 14-23 ნოემბერი) გამოყენებული იქნა თვითრეგისტრაციის მეთოდი (CAWI), ხოლო მეორე ეტაპზე (29 ნოემბერი - 31 დეკემბერი) - კომპიუტერის დახმარებით პერსონალური ინტერვიუს მეთოდი (CAPI).
აღწერის წინასწარი შედეგები გამოქვეყნდა 2025 წლის 25 ივნისს, რომელიც მოიცავდა აგრეგირებულ ინფორმაციას მოსახლეობის რიცხოვნობის შესახებ, რეგიონების და მუნიციპალიტეტების მიხედვით, სქესობრივ და საქალაქო-სასოფლო დასახლებების ჭრილში.
ამ ეტაპზე მიმდინარეობს აღწერის შედეგად მიღებული პირველადი მონაცემების დამუშავება და ვალიდაცია,  სხვადასხვა სახის ადმინისტრაციულ მონაცემთა წყაროების საფუძველზე.
წინასწარი მონაცემებით, 2024 წლის 14 ნოემბრის მდგომარეობით, საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობამ 3 მილიონ 914 ათასი კაცი შეადგინა, საიდანაც 2 მილიონ 78 ათასი (53 პროცენტი) ქალია, ხოლო 1 მილიონ 836 ათასი (47 პროცენტი) - კაცი.
წინასწარი მონაცემებით, აღწერის მომენტისთვის, მოსახლეობის რიცხოვნობიდან სულ მცირე 93,4 პროცენტი (3 მილიონ 657 ათასი) საქართველოს მოქალაქეა, ხოლო არა უმეტეს 6,6 პროცენტს - ქვეყანაში მუდმივად მცხოვრები უცხო ქვეყნის მოქალაქეები წარმოადგენენ.
აღწერის დეტალური (საბოლოო) შედეგები გამოქვეყნდება 2026 წლის ივნისში.
საქსტატი გამოხატავს მზადყოფნას, პერიოდულად მიაწოდოს საზოგადოებას ინფორმაცია, მონაცემთა დამუშავების პროცესის მიმდინარეობის შესახებ.

Information on the Processing of the 2024 Population Census results
Due to the high public interest of the 2024 Population and Agricultural Census of Georgia, the National Statistics Office of Georgia would like to provide the public with brief information on the progress of processing the Population Census results.
As you know, the 2024 Population and Agricultural Census of Georgia was conducted from November 14 to December 31, 2024. The census covered the entire territory of the country, except for the occupied territories.
The reference time for population enumeration (the critical moment of the census) was midnight (12:00 AM) between November 13 and 14, according to which the facts were registered.
According to the international methodology, all citizens of Georgia permanently residing in the country, as well as foreign citizens and stateless persons residing in the country for more than 12 months, were subject to the census.
As part of the census, data were collected electronically, using modern technologies. The process was carried out in two stages: in the first stage (November 14-23, 2024), the self- enumeration method (computer-assisted web-interview - CAWI) was used, and in the second stage (November 29 - December 31) - the computer-assisted personal interview method (CAPI).
Preliminary census results were published on June 25, 2025, which included aggregated information on population size by regions and municipalities, by gender and urban-rural settlements.
At this stage, the primary data obtained as a result of the census is being processed and validated, based on various administrative data sources.
According to preliminary data, as of November 14, 2024, the Population of Georgia amounted to 3,914 thousand people, of which 2,078 thousand (53 percent) are women, and 1,836 thousand (47 percent) are men.
According to preliminary data, at the time of the census, at least 93.4 percent of the population (3 million 657 thousand) are citizens of Georgia, and no more than 6.6 percent are foreign citizens permanently residing in the country.
Detailed (final) results of the census will be published in June 2026.
Geostat expresses its readiness to periodically provide the public with information on the progress of the data processing process.