საქსტატი უზბეკეთის სტატისტიკის სამსახურის დელეგაციას მასპინძლობს
8-12 სექტემბერს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური უზბეკეთის რესპუბლიკის სტატისტიკის ეროვნული კომიტეტის დელეგაციას მასპინძლობს. ერთი კვირის განმავლობაში საქსტატის თანამშრომლები უზბეკ კოლეგებს თავიანთ გამოცდილებასა და სამუშაო პრაქტიკას გაუზიარებენ.  ვიზიტი ორი ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურებს შორის სტატისტიკური თანამშრომლობის გაძლიერებისა და ცოდნის გაზიარების მნიშვნელოვანი ინიციატივაა.
შეხვედრები ორ პარალელურ ჯგუფად წარიმართება. ძირითადი ჯგუფი ყურადღებას გაამახვილებს სტრატეგიულ საკითხებზე, მათ შორის სტატისტიკური სამუშაოების დაგეგმვისა და კოორდინაციის, მონაცემთა ხარისხის და ალტერნატიული მონაცემთა წყაროების გამოყენებაზე. პარალელურად, მეორე ჯგუფი განიხილავს ისეთ დარგობრივ სტატისტიკურ სფეროებს, როგორიცაა მრეწველობა, ვაჭრობა, სოფლის მეურნეობა, მომსახურება, ინვესტიციები, დემოგრაფია და შრომის სტატისტიკა.
საქსტატის სხვადასხვა დარგობრივი დეპარტამენტის თანამშრომლები უზბეკური დელეგაციის წევრებს გაუზიარებენ საქართველოს გამოცდილებას. შეხვედრებზე განხილული იქნება თანამედროვე გამოკვლევის მეთოდები, მონაცემთა შეგროვების, დამუშავების, ანალიზისა და გავრცელების არსებული პრაქტიკა. ვიზიტი ხაზს უსვამს საქსტატის მზადყოფნას, წვლილი შეიტანოს რეგიონში სტატისტიკური პრაქტიკის განვითარებასა და საერთაშორისო თანამშრომლობის ხელშეწყობაში.

Geostat is hosting a delegation from the National Statistics Committee of the Republic of Uzbekistan
Date: 8 September 2025
From September 8-12, the National Statistics Office of Georgia is hosting a delegation from the National Statistics Committee of the Republic of Uzbekistan. For one week, Geostat employees will share their experience and work practices with their Uzbek colleagues. This visit is an important initiative to strengthen statistical cooperation and knowledge exchange between the statistical services of the two countries.
The meetings will be structured into two parallel working groups. The main group will focus on strategic issues, including the planning and coordination of statistical work, data quality, and the use of alternative data sources. Simultaneously, the second group will discuss sectoral statistical areas such as industry, trade, agriculture, services, investments, demographics, and labor statistics.
Employees from various sectoral departments of Geostat will share Georgia's experience with members of the Uzbek delegation. The meetings will cover modern research methods, as well as existing practices for data collection, processing, analysis, and dissemination. The visit underscores Geostat's readiness to contribute to the development of statistical practices in the region and to foster international cooperation.