საქართველო გენდერული სტატისტიკის საერთაშორისო ფორუმს მასპინძლობს
1-3 ოქტომბერს თბილისში, სასტუმრო „ბილტმორში“, გენდერული სტატისტიკის მე-10 გლობალური ფორუმი ტარდება. ღონისძიება საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის და გაეროს სტატისტიკის სამმართველოს (UNSD) ორგანიზებით იმართება.
ღონისძიებას ესწრება 30-მდე ქვეყნისა და 17 საერთაშორისო ორგანიზაციის 200-მდე მონაწილე, მათ შორის სხვადასხვა ქვეყნის სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელი პირები, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამთავრობო უწყებებისა და სხვა პარტნიორი დაწესებულებების წარმომადგენლები. ფორუმი წარმოადგენს გლობალურ პლატფორმას, რომელიც ხელს უწყობს ცოდნის, გამოცდილებისა და პრაქტიკული ინსტრუმენტების გაცვლას გენდერული სტატისტიკის განვითარების სფეროში.
ფორუმი, რომლის ძირითადი დევიზი არის „ცვლილებების მართვა გენდერული სტატისტიკის საშუალებით: გზა თანასწორობისკენ“ (Driving Change with Gender Statistics: A Path to Equality), გაეროს გენდერული სტატისტიკის გლობალური პროგრამის ფარგლებში იმართება. ის წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას, სადაც განიხილება გენდერული თანასწორობის, კეთილდღეობისა და მდგრადი განვითარების საკითხები, ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება და მათი სრულფასოვანი მონაწილეობა სოციალურ და ეკონომიკურ პროცესებში. შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ქალებისა და გოგონების წინააღმდეგ ძალადობისა და სტერეოტიპების დაძლევის საკითხებს. მონაწილეები იმსჯელებენ მიგრაციის პროცესებში გენდერულ ასპექტებზე, ანაზღაურებადი და აუნაზღაურებელი შრომის სტატისტიკასა და დროის გამოყენების გამოკვლევის შედეგებზე.
„მოხარულები ვართ, რომ საქართველო მასპინძლობს ამ მასშტაბურ და მნიშვნელოვან ფორუმს. გენდერული თანასწორობის მიღწევა შეუძლებელია სანდო და დეტალური სტატისტიკური მონაცემების გარეშე. ფორუმი არის შესაძლებლობა, ერთობლივად განვსაზღვროთ პრიორიტეტები და გავაუმჯობესოთ სტატისტიკური მეთოდები, რომლითაც ვზომავთ პროგრესს და ვადგენთ გენდერული უთანასწორობის მიზეზებს. საქსტატისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გენდერული სტატისტიკის სისტემური გაძლიერება და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება“ - განაცხადა საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ.
„მაღალი ხარისხის და დეტალური გენდერული მონაცემების აქტიური გამოყენება, პოლიტიკური ნებისა და ინსტიტუციური ერთგულების, ასევე სტრატეგიული პარტნიორობის მხარდაჭერით, უზრუნველყოფს გარდამტეხი შედეგების მიღწევას“ - განაცხადა გაეროს დემოგრაფიული და სოციალური სტატისტიკის განყოფილების ხელმძღვანელმა (UN DESA) ფრანჩესკა გრუმმა.
ფორუმზე ყურადღება გამახვილდება პოლიტიკის დაგეგმვისა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობისთვის გენდერული მონაცემების მნიშვნელობაზე.
სამი დღის განმავლობაში მონაწილეები იმსჯელებენ როგორც მონაცემთა წარმოების, ისე მათი ანალიზისა და გავრცელების საკითხებზე, რაც აუცილებელია ინფორმირებული გადაწყვეტილებების მისაღებად.

Georgia is hosting the 10TH International Global Forum on Gender Statistics
The 10th Global Forum on Gender Statistics opened today in Tbilisi, at the Biltmore Hotel, under the theme “Driving Change with Gender Statistics: A Path to Equality” and will be held during1-3 October. The event is organized by the National Statistics Office of Georgia (Geostat) and the United Nations Statistics Division (UNSD).
The forum is bringing together 200 participants from diverse countries, including representatives of national statistical offices, international organizations, government agencies and other partner institutions. It serves as a global platform for exchanging knowledge, experience and practical tools in the field of gender statistics.
Organized within the framework of the United Nations Global Gender Statistics Programme, the Forum provides an important platform to discuss issues related to gender equality, well-being, and inclusive and sustainable development, as well as women’s empowerment and their full participation in social and economic life. Special emphasis is placed on violence against women and girls and overcoming gender stereotypes. In addition, participants are expected to discuss gender aspects of migration, climate change and explore how gender statistics can drive the digital transformation and transformation of care systems.
The Forum, held under the theme “Driving Change with Gender Statistics: A Path to Equality”, is part of the UN Global Gender Statistics Programme. The Forum provides an important platform to discuss issues related to gender equality, well-being, and inclusive and sustainable development, as well as women’s empowerment and their full participation in social and economic life. Special attention is placed on violence against women and girls and overcoming gender stereotypes. Participants are expected to discuss gender aspects of migration, statistics on paid and unpaid work, and findings from Time-Use Surveys.
“We are pleased that Georgia is hosting this large-scale and significant Forum. Achieving gender equality is impossible without reliable and detailed statistical data. The Forum is an opportunity to jointly define priorities and improve the methods we use to measure progress and identify the causes of gender inequality. For Geostat, strengthening the gender statistics system and sharing international experience is of particular importance.”- stated Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat.
The Forum will focus on the importance of gender data for policy planning and the promotion of sustainable development.
“The active use of robust, high-quality, and disaggregated gender data, supported by political will, institutional commitment, and strategic partnerships, will drive transformative outcomes,” – said Ms. Francesca Grum, Assistant Director of the Statistics Division of the United Nations Department of Economic and Social Affairs (UNSD).
During three days, participants will discuss issues related to data production, analysis and dissemination, which are essential for informed decision-making.