თბილისში CRVS სისტემების გაძლიერების შესახებ საერთაშორისო ღონისძიება გაიმართა
1 ოქტომბერს, თბილისში, სასტუმრო „ბილტმორში“ გენდერული სტატისტიკის მე-10 გლობალური ფორუმის ფარგლებში,  გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკურმა და სოციალურმა კომისიამ (UNESCAP) გამართა ღონისძიება „სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის (CRVS) სისტემების გაძლიერების“ შესახებ.
ღონისძიების ძირითადი მიზანი იყო სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის (CRVS) სისტემების გაძლიერება გენდერული სტატისტიკის განვითარებისათვის, რაც მნიშვნელოვანია მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის გასატარებლად.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილება და ინოვაციური მიდგომები ქალისა და კაცის თანასწორობის ხელშეწყობის მიმართულებით. პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ საქართველოს, მაროკოს სამეფოს და ჯიბუტის რესპუბლიკის სტატისტიკის ეროვნული სამსახურების, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) წარმომადგენლები.
ღონისძიებამ კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი თანამშრომლობის მნიშვნელობას სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის და ბუნებრივი მოძრაობის სტატისტიკის (CRVS) სისტემების განვითარებაში გენდერული თანასწორობის მისაღწევად. მონაწილეები შეთანხმდნენ რეგულარული გამოცდილების გაზიარების შესახებ და ერთობლივი ინიციატივების განხორციელებაზე.

Date: 2 October 2025
On October 1, within the framework of the 10th Global Forum on Gender Statistics, the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) organized event dedicated on “Strengthening Civil Registration and Vital Statistics (CRVS) Systems” in Tbilisi, at the Biltmore Hotel.
The main objective of the event was to enhance Civil Registration and Vital Statistics (CRVS) systems for development of gender statistics, which are essential for implementing evidence-based policies to achieve gender equality.
At the meeting participants shared country experiences, best practices, and innovative approaches to enhancing gender data collection and usage through strengthened CRVS systems. Representatives from the National Statistics office of Georgia, the Kingdom of Morocco, and the Republic of Djibouti, as well as from the United Nations Population Fund (UNFPA) and UN Women participated in the panel discussion.
The event once again stressed the importance of collaboration in the development of Civil Registration and Vital Statistics (CRVS) systems to advance gender equality. Participants agreed to share the experience regularly as well as implementation of joint initiatives.