თარიღი: 15 ოქტომბერი 2025
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში (საქსტატი) 2025 წლის 15–17 ოქტომბერს სამუშაო ვიზიტით იმყოფება გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) ექსპერტთა მისია.
მისიის მიზანია საქსტატისთვის ტექნიკური დახმარების გაწევა ენერგიის ფიზიკური ნაკადების ანგარიშებისა (PEFA) და ჰაერში ემისიების ანგარიშების (AEA) შემუშავების პროცესში, აგრეთვე საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება.
ვიზიტის ფარგლებში განხილული იქნება გარემოსდაცვითი-ეკონომიკური ანგარიშგების სისტემის (SEEA) იმპლემენტაციის მიმდინარე მდგომარეობა საქართველოში, არსებული პროგრესი და შემდგომი განვითარების გზები.
მისიის პროგრამა მოიცავს უწყებათაშორისი მრავალმხრივი სამუშაო შეხვედრისა და ტექნიკური სესიების ჩატარებას, რომლებშიც საქსტატის თანამშრომლებთან ერთად მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ასევე გარემოსდაცვით საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
UNECE-ის ექსპერტები იმუშავებენ PEFA-ს საპილოტე ცხრილებზე, განიხილავენ ტექნიკურ გამოწვევებს NACE კატეგორიების მიხედვით ენერგიის და ემისიების ანგარიშების შედგენაში და შეიმუშავებენ კონკრეტულ რეკომენდაციებს მონაცემთა ხარისხის გაუმჯობესების და საერთაშორისო მეთოდოლოგიის ინტეგრირების მიზნით.
გარემოს სტატისტიკის განვითარება საქსტატის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს და ასახულია საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგიის (2024–2027) სამოქმედო გეგმაში.

Date: 15 October 2025
The National Statistics Office of Georgia (Geostat) is hosting an expert mission of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) from 15 to 17 October 2025.
The purpose of the mission is to provide technical assistance to Geostat in the development of Physical Energy Flow Accounts (PEFA) and Air Emissions Accounts (AEA), as well as to share international experience in these areas.
During the visit, discussions will focus on the current state of implementation of the System of Environmental-Economic Accounting (SEEA) in Georgia, achieved progress and next steps for development.
The program of the mission includes various inter-agency meetings and a series of technical sessions.  At the meetings, the representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, and environmental non-governmental organizations will participate along with Geostat staff.
UNECE experts will work on pilot PEFA tables, address technical challenges related to compiling energy and emissions accounts by NACE categories, and develop concrete recommendations for improving data quality and integrating international methodology.
The development of environmental statistics is one of Geostat’s key priorities and is included in the Action Plan of the National Strategy for the Development of Official Statistics of Georgia (2024–2027).