თარიღი: 16 ოქტომბერი 2025
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციის (CES) ბიუროს სხდომაში მონაწილეობს, რომელიც 15-16 ოქტომბერს, ქ. ჟენევაში, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) შტაბბინაში იმართება.
ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციის ბიურო წარმოადგენს მის მმართველ ორგანოს. ის არის პლატფორმა, სადაც მიიღება ოფიციალური სტატისტიკის სფეროში ყველაზე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები. ბიუროს მთავარი ფუნქციებია: კონფერენციის სამუშაო გეგმის განხილვა და დამტკიცება, ოფიციალური სტატისტიკის განვითარების სტრატეგიული მიმართულებების განსაზღვრა, საერთაშორისო სტატისტიკური თანამშრომლობის კოორდინაცია, ექსპერტთა და სამუშაო ჯგუფების მანდატების განსაზღვრა, ასევე ახალი სტატისტიკური სტანდარტებისა და რეკომენდაციების შემუშავება.
ბიუროს მიმდინარე სხდომაზე იმსჯელებენ ოფიციალური სტატისტიკის სფეროში არსებულ სხვადასხვა აქტუალურ საკითხებზე. სხდომაზე განსახილველად და გადაწყვეტილების მისაღებად წარმოდგენილია ისეთი საკითხები, როგორიცაა: ემიგრაციის გაზომვის მეთოდოლოგია, დაბერებასთან დაკავშირებული სტატისტიკა, სიღარიბისა და უთანასწორობის გაზომვა, სამომხმარებლო ფასების ინდექსები, ეროვნული ანგარიშები, ალტერნატიულ მონაცემთა წყაროების გამოყენება, აგრეთვე სტატისტიკის სამსახურების მუშაობის სტრატეგიული მიმართულებები. ასევე განხილული იქნება მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხები, მონაცემების არასწორი გამოყენებისა და დეზინფორმაციის პრობლემები და 2026 წლის პლენარული სესიის მომზადებასთან დაკავშირებული საკითხები.
გოგიტა თოდრაძე ბიუროს წევრად მიმდინარე წლის ივნისში, 2 წლის ვადით აირჩიეს. ახლადარჩეულ ბიუროს კანადის მთავარი სტატისტიკოსი ხელმძღვანელობს, რომლის წევრებიც თოდრაძესთან ერთად არიან ირლანდიის, ესტონეთის, სლოვენიის, ალბანეთის, მექსიკის და ავსტრალიის სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელები.
• საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) მთავარი სტატისტიკოსი
• ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მთავარი სტატისტიკოსი
• მსოფლიო ბანკის მთავარი სტატისტიკოსი.
ბიუროს საქმიანობაში აქტიური მონაწილეობით საქართველო ჩართულია საერთაშორისო სტატისტიკური პოლიტიკისა და სტანდარტების ჩამოყალიბების პროცესში, რითაც ქვეყანას ეძლევა უნიკალური შესაძლებლობა, მნიშვნელოვანი ზეგავლენა მოახდინოს ევროპისა და აზიის რეგიონის სტატისტიკის სისტემის განვითარებაზე.

Date: 16 October 2025
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat is participating in the meeting of the Bureau of the Conference of European Statisticians (CES), held on 15–16 October at the headquarters of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) in Geneva.
The Bureau of the Conference of European Statisticians serves as its governing body and acts as a key platform where the most important decisions are achieved in the field of official statistics. The main functions of the Bureau include reviewing and approving the Conference’s work programme, defining the strategic directions for the development of official statistics, coordinating international statistical cooperation, determining the mandates of expert and working groups, and developing new statistical standards and recommendations.
During the session, participants will discuss various issues in the field of official statistics. The agenda includes such subjects as the methodology for measuring migration, statistics related to ageing, the measurement of poverty and inequality, consumer price indices, national accounts, the use of alternative data sources, and the strategic directions of national statistical offices. In addition, discussions will cover issues related to the Sustainable Development Goals (SDGs), the misuse of data and disinformation, and preparations for the 2026 CES plenary session.
Mr. Todradze was elected as a member of the Bureau in June this year for a two-year term. The newly elected Bureau is chaired by the Chief Statistician of Canada, with other members including the heads of the national statistical offices of Ireland, Estonia, Slovenia, Albania, Mexico, and Australia.
Permanent observers participating in the Bureau’s work include:
• The Director of the United Nations Statistics Division (UNSD)
• The Director of the UNECE Statistics Division
• The Director-General of Eurostat
• The Chief Statistician of the International Monetary Fund (IMF)
• The Chief Statistician of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)
• The Chief Statistician of the World Bank
Through active engagement in the Bureau’s work, Georgia contributes to the formation of international statistical policies and standards, thereby gaining a unique opportunity to influence the development of statistical systems across Europe and Asia.