გარემოს სტატისტიკის პორტალის პრეზენტაცია
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ახალი პროდუქტის - გარემოს სტატისტიკის პორტალის პრეზენტაცია გამართა. პრეზენტაციაზე შეკრებილ საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მიმართა. მისი განცხადებით, გარემოს სტატისტიკის პორტალი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს ერთ სივრცეში მიიღოს მრავალფეროვანი ინფორმაცია გარემოსდაცვითი საკითხების მიმართულებით.
პორტალზე მარტივად აღსაქმელი ფორმით, თავმოყრილია სტატისტიკური ინფორმაცია ჰაერის, ბიომრავალფეროვნების, წყლის, კლიმატის, ტრანსპორტის, ენერგეტიკის, გარემოს ეკონომიკური ანგარიშების, ნარჩენების და გარემოსთან დაკავშირებული სხვა მაჩვენებლების შესახებ. პორტალი მომხმარებელს აძლევს საშუალებას, ინტერაქტიული გრაფიკების და ვიზუალიზაციის თანამედროვე ელემენტების გამოყენებით, მოახდინოს ქვეყანაში არსებული გარემოს და ბუნებრივი რესურსების შესახებ ინფორმაციის ანალიზი.
პორტალი შედგება ცხრა მოდულისგან. პირველი მოდული - ჰაერის ხარისხი - მოიცავს ინფორმაციას საქართველოში ჰაერის დაბინძურების, გაფრქვევებისა და ქალაქებში ჰაერის ხარისხის უახლესი ტენდენციების შესახებ. მეორე მოდულში - ბუნება და ბიომრავალფეროვნება - წარმოდგენილია ინფორმაცია დაცული ტერიტორიებსა და ტყესთან დაკავშირებით. მესამე მოდულში - წყლის რესურსები - მომხმარებელი იღებს ინფორმაციას წყლის რესურსების გამოყენების თაობაზე. მეოთხე მოდული - ტრანსპორტი -  შედგება საქართველოს სამგზავრო და სატვირთო ტრანსპორტის ტენდენციების, ავტოპარკის განვითარებისა და ენერგოეფექტურობის მონიტორინგთან დაკავშირებული ინფორმაციისგან. მეხუთე მოდული - ენერგეტიკა - მომხმარებელს სთავაზობს ენერგიის მოხმარებისა და განახლებადი რესურსების შესახებ ინფორმაციას. მეექვსე მოდული - კლიმატი - ეხება ტემპერატურისა, ნალექების და სათბურის გაზების ემისიების ტენდენციებს. მეშვიდე მოდულში - გარემოს ეკონომიკური ანგარიშები - წარმოდგენილია მონაცემები საქართველოს მატერიალური რესურსების, მოხმარებისა და ვაჭრობის ტენდენციების შესახებ. მერვე მოდული - ნარჩენები - ასახავს სტატისტიკურ ინფორმაციას მუნიციპალური ნარჩენების შესახებ. რაც შეეხება ბოლო, მეცხრე მოდულს - სხვა - აქ წარმოდგენილია სასუქებისა და პესტიციდების მოხმარებისა და გამოყენების სტატისტიკა.
საქსტატის მიზანია აწარმოოს და საზოგადოებას შესთავაზოს მაღალი ხარისხის მონაცემები ისეთი ფორმით, რომელიც აადვილებს მის გამოყენებას და გააუმჯობესებს დაგეგმვისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესებს ნებისმიერ დონეზე.

Presentation of the Environmental Statistics Portal
The National Statistics Office of Georgia (Geostat) held a presentation of a new product — the Environmental Statistics Portal. During the event, Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, addressed the audience with a welcoming speech. According to him, the Environmental Statistics Portal enables users to access diverse information on environmental issues in a single space.
The portal compiles statistical information on air, biodiversity, water, climate, transport, energy, environmental-economic accounts, waste, and other environment-related indicators, in a user-friendly and accessible format. The portal enables users to explore and analyze data on the environment and natural resources in Georgia using interactive charts and modern visualization elements.
The portal consists of nine modules. The first module — Air Quality — provides information on air pollution, emissions, and the latest trends in urban air quality in Georgia. The second module — Nature and Biodiversity — presents information on protected areas and forests. The third module — Water Resources — provides users with data on the use of water resources. The fourth module — Transport — contains information on trends in passenger and freight transport in Georgia, the development of the vehicle fleet, and the monitoring of energy efficiency. The fifth module — Energy — provides users with data on energy consumption and renewable resources. The sixth module — Climate — covers trends in temperature, precipitation, and greenhouse gas emissions. The seventh module — Environmental-Economic Accounts — presents data on Georgia’s material resources, consumption, and trade trends. The eighth module — Waste — reflects statistical information on municipal waste. As for the last, ninth module — Other — it includes statistics on the use and consumption of fertilizers and pesticides.
The goal of Geostat goal is to produce and provide high-quality data to users in formats that are easy to use and that enhance planning and decision-making processes at any level.
The Environmental Statistics Portal is available at the following link: https://environment.geostat.ge/en/