თარიღი: 4 ნოემბერი 2025
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე ირაკლი აფხაიძე, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE), გარემოსდაცვითი სტატისტიკის გაერთიანებული სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარედ ორი წლის ვადით აირჩიეს.
გარემოსდაცვითი სტატისტიკის რიგით 22-ე სესია, მიმდინარე წლის 3-4 ნოემბერს ქალაქ ჟენევაში (შვეიცარიის კონფედერაცია) მიმდინარეობს.
აღნიშნული სამუშაო ჯგუფის სესიები ყოველწლიურად იმართება და მასში სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების (UNECE, EUROSTAT, UNSD, UNEP, OECD, UNITAR), ევროპისა და აზიის ქვეყნების სხვადასხვა უწყებებისა და სამინისტროების 50-ზე მეტი დელეგატი მონაწილეობს.
ირაკლი აფხაიძემ სიტყვით გამოსვლისას მადლობა გადაუხადა დელეგატებს გამოცხადებული ნდობისთვის და აღნიშნა, რომ ეს არის ნდობა გამოცხადებული ასევე, ქვეყნის და მისი სტატისტიკის სამსახურის მიმართ და წარმოადგენს საერთაშორისო აღიარებას იმ სტაბილური პროგრესისა, რომელსაც ჩვენი ქვეყანა აჩვენებს გარემოსდაცვითი სტატისტიკის განვითარების მიმართულებით.
სესიის მეორე დღეს, ირაკლი აფხაიძე დამსწრე საზოგადოებას წარუდგენს პრეზენტაციას, სადაც დეტალურად იქნება აღწერილი, თუ როგორ ახორციელებს საქსტატი UNECE-ის 2024 წლის სექტორული მიმოხილვის რეკომენდაციებს, მათ შორის ფიზიკური ენერგიის ნაკადებისა და ჰაერის ემისიის ანგარიშების შემუშავებას, უწყებათაშორისი კოორდინაციის მექანიზმების დანერგვას. განსაკუთრებული აქცენტი იქნება გაკეთებული ახლახანს შემუშავებულ გარემოს სტატისტიკის პორტალზე, რომელიც წარმოადგენს თანამედროვე პლატფორმას და უზრუნველყოფს გარემოსდაცვითი მონაცემების ღია წვდომას.

Deputy Executive Director of Geostat Elected as Chair of the UNECE Working Group on Environmental Statistics
Date: 4 November 2025
Irakli Apkhaidze, Deputy Executive Director of the National Statistics Office of Georgia (Geostat), has been elected as Chair of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) Joint Working Group on Environmental Statistics for a two-year term.
The 22nd Session of the Joint Working Group on Environmental Statistics is taking place on 3-4 November this year in Geneva, Switzerland.
The sessions of this Working Group are held annually and are attended by more than 50 delegates representing various international organizations, including UNECE, EUROSTAT, UNSD, UNEP, OECD, UNITAR, as well as ministries and agencies from countries across Europe and Asia.
In his speech, Irakli Apkhaidze expressed gratitude to the delegates for their trust and emphasized that this confidence also reflects trust in the country and its national statistical service. He noted that this appointment represents international recognition of the steady progress Georgia has achieved in developing environmental statistics.
On the second day of the session, Mr. Apkhaidze will deliver a presentation detailing how Geostat is implementing UNECE’s 2024 sectoral review recommendations. These include the development of physical energy flow and air emission accounts, as well as the establishment of inter-agency coordination mechanisms. Particular emphasis will be placed on the recently developed Environmental Statistics Portal, a modern digital platform that provides open access to environmental data.