საქსტატისა და აზიის განვითარების ბანკის (ADB) ორგანიზებით შრომის ბაზრის სისტემის შესახებ საერთაშორისო ფორუმი ჩატარდა
თარიღი: 2 დეკემბერი 2025
2025 წლის 1 დეკემბერს, თბილისში, სასტუმრო ჰილტონ გარდენ ინნ თბილისში, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურისა და აზიის განვითარების ბანკის (ADB) ორგანიზებით საერთაშორისო ფორუმი - „შრომის ბაზრის საინფორმაციო სისტემების გაძლიერება სწრაფი ცვლილებების სამყაროში“ ჩატარდა. მონაწილეებს სიტყვით საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ პაატა შავიშვილმა მიმართა.
ფორუმის მიზანს წარმოადგენდა სტატისტიკის ეროვნული სამსახურების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამთავრობო და სხვა დაინტერესებული უწყებების წარმომადგენლების მიერ შრომის ბაზრის თანამედროვე საინფორმაციო სისტემების განვითარების საჭიროებების და აზიის განვითარების ბანკთან (ADB) თანამშრომლობით ჩატარებული, სამუშაოსთან დაკავშირებული უნარების გამოკვლევის შედეგების განხილვა.
შეხვედრის დროს, ასევე განხილულ იქნა ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენება და თანამედროვე სტრატეგიები, რომლებიც ხელს უწყობს შრომის ბაზრის საინფორმაციო სისტემების გაუმჯობესებას.
შეხვედრა პანელური დისკუსიების ფორმატში მიმდინარეობდა და მასში საქსტატის, სამთავრობო უწყებებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.

International Forum on Labour Market Information Systems Held Under the Auspices of Geostat and the Asian Development Bank (ADB)
Date: 2 December 2025
On 1 December 2025, an international forum titled “Strengthening Labour Market Information Systems in a Rapidly Changing World” was held in Tbilisi at the Hilton Garden Inn. The event was organised by the National Statistics Office of Georgia (GEOSTAT) in cooperation with the Asian Development Bank (ADB). The participants were welcomed by Paata Shavishvili, Deputy Executive Director of GEOSTAT.
The forum aimed to bring together representatives of national statistical offices, international organisations, government agencies and other stakeholders to discuss the development of modern labour market information systems, as well as to review the findings of a survey on job-related skills conducted in partnership with the Asian Development Bank.
Discussions also focused on the use of innovative technologies and contemporary strategies designed to enhance labour market information systems.
The event was held in a panel discussion format and was attended by representatives from GEOSTAT, relevant government bodies and international organisations.