გოგიტა თოდრაძე იაპონიაში გაეროს მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო შეხვედრებს დაესწრო
საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების სტატისტიკის ინსტიტუტის (UNSIAP) მმართველი საბჭოს 21-ე სესიასა და აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების სტატისტიკური სამსახურების ხელმძღვანელებისთვის გამართულ მენეჯმენტის სემინარში მიიღო მონაწილეობა, რომლებიც 1-4 დეკემბერის პერიოდში, იაპონიაში, ქ. ჩიბასა და ქ. ტოკიოში ჩატარდა.
აღნიშნული შეხვედრები გაეროს სტატისტიკის სამსახურის (UNSD), გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების სტატისტიკის ინსტიტუტის (UNSIAP) და გაეროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის სტატისტიკის სამსახურის (UNESCAP) ორგანიზებით მიმდინარეობდა, რომელსაც აღნიშნული დაწესებულებების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.
შეხვედრების ფარგლებში გაიმართა ასევე მსოფლიო სტატისტიკის დღესთან დაკავშირებული ფორუმი, რომელიც იაპონიის მთავრობის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილემ და აზიისა და წყნარი ოკეანის ეკონომიკური და სოციალური კომისიის (ESCAP) აღმასრულებელმა მდივანმა გახსნეს.
UNSIAP-ის მმართველი საბჭოს სესიაზე განხილულ იქნა 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში, 2026 წლის სამუშაო გეგმის პროექტი და სხვა მიმდინარე საკითხები. შეხვედრისას ყურადღება გამახვილდა კლიმატის ცვლილების, ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის, სოციალური სტატისტიკის, ხელოვნური ინტელექტისა და მანქანური სწავლების მიმართულებით ტრენინგების ორგანიზებაზე.
საქსტატის ხელმძღვანელმა მონაწილეობა მიიღო პანელურ დისკუსიებში, ასევე მონაწილეებს პრეზენტაციის სახით საქართველოს გამოცდილება და საქსტატის სამომავლო გეგმები გააცნო.
აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების სტატისტიკის ეროვნული სამსახურების ხელმძღვანელთათვის განკუთვნილი მენეჯმენტის სემინარის მთავარ თემას წარმოადგენდა ლიდერობისა და მენეჯმენტის უნარების გაძლიერება სტატისტიკურ მონაცემთა მომხმარებლებთან ურთიერთობის ორგანიზებაში. ასევე, ღონისძიებაზე განხილული იქნა სახელმწიფო დაწესებულებების, ბიზნეს სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სხვა მომხმარებლების მონაცემთა მოთხოვნების დაკმაყოფილების საკითხები, ამ მიზნით შექმნილი სტატისტიკური პროდუქტებისა და ინფრასტრუქტურის ეფექტიანი მართვა, და სხვადასხვა ქვეყნების პრაქტიკული გამოცდილება.
სემინარზე, რომელიც ასევე მონაცემთა შეგროვებისა და გავრცელების გაუმჯობესების საკითხებს ეძღვნებოდა, სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურებსა და ოფიციალური სტატისტიკური მონაცემთა მომხმარებლებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებისა და გაძლიერების საკითხებზე იმსჯელეს.

Date: 5 December 2025
The Executive Director of the National Statistics Office of Georgia (GEOSTAT), Mr. Gogita Todradze, participated in the 21st Session of the Governing Council of the UN Statistical Institute for Asia and the Pacific (UNSIAP), as well as in a management seminar for heads of national statistical offices from Asia and the Pacific. The events took place from 1 to 4 December in Chiba and Tokyo, Japan.
These meetings were organised by the United Nations Statistics Division (UNSD), the UN Statistical Institute for Asia and the Pacific (UNSIAP), and the Statistics Division of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and were attended by senior officials from these institutions.
As part of the programme, participants also took part in a World Statistics Day forum, opened by Japan’s Minister for Foreign Affairs, the UN Deputy Secretary-General, and the Executive Secretary of ESCAP.
The UNSIAP Governing Council session discussed the 2025 Activity Report, the draft Work Plan for 2026, and other current issues. Particular attention was given to the organisation of training activities in areas such as climate change, national accounts, social statistics, artificial intelligence, and machine learning.
The Head of GEOSTAT took part in panel discussions and presented Georgia’s experience and Geostat’s future plans to the participants.
The management seminar for leaders of national statistical institutes in Asia and the Pacific focused primarily on strengthening leadership and management skills, especially in relation to engagement with statistical data users. The event also explored the data needs of government bodies, the business sector, non-governmental organisations, and other stakeholders; the effective management of statistical products and infrastructure; and the practical experiences of various countries.
The seminar, which also addressed the improvement of data collection and dissemination processes, provided a platform for discussing ways to enhance and deepen cooperation between national statistical offices and users of official statistics.