გოგიტა თოდრაძემ ევროპის სტატისტიკოსთა ბიუროს სხდომაში მიიღო მონაწილეობა
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციის (CES) ბიუროს სხდომაში მონაწილეობდა, რომელიც 25-26 თებერვალს აშშ-ში, ქ. ვაშინგტონში, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) სათაო ოფისში გაიმართა.
ორდღიანი სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში ბიურომ განიხილა ოფიციალური სტატისტიკის სფეროში მიმდინარე პრიორიტეტული მიმართულებები და მიიღო გადაწყვეტილებები, რომლებიც განსაზღვრავს როგორც ევროპისა და ჩრდილოეთ ამერიკის, ასევე კავკასიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონების სტატისტიკის სისტემების განვითარების ძირითად პრიორიტეტულ მიმართულებებს.
შეხვედრის ერთ-ერთ მთავარ თემას წარმოადგენდა შრომის სტატისტიკის შესახებ რეზოლუციის ეროვნულ დონეზე დანერგვის პროცესი. ბიურომ ასევე იმსჯელა 2026 და 2027 წლებში სიღრმისეული მიმოხილვისთვის შერჩეულ პრიორიტეტულ საკითხებზე, რაც ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციის სამუშაო დღის წესრიგს განსაზღვრავს.
ბიურომ აქტიურად იმუშავა 2026 წლის პლენარული სესიის მოსამზადებელ საკითხებზე, როგორიცაა: მიგრაციისა სტატისტიკა, ტექნოლოგიური ტრანსფორმაციების გავლენა ოფიციალური სტატისტიკის ფუნდამენტურ პრინციპებზე, ასევე სტატისტიკური და გეოსივრცითი ინფორმაციის ინტეგრაციის პერსპექტივები. აღნიშნული თემები ასახავს გლობალური გამოწვევების ფონზე ოფიციალური სტატისტიკის სისტემის ადაპტაციისა და განვითარების აუცილებლობას.
გოგიტა თოდრაძე ბიუროს წევრად 2025 წლის ივნისში აირჩიეს. ბიუროს კანადის მთავარი სტატისტიკოსი ხელმძღვანელობს, რომლის წევრებიც თოდრაძესთან ერთად არიან ირლანდიის, ესტონეთის, სლოვენიის, მექსიკის და ავსტრალიის სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელები.

The Executive Director of Geostat, Mr Gogita Todradze, took part in the meeting of the Bureau of the Conference of European Statisticians (CES), which was held on 25-26 February in Washington D.C., at the headquarters of the International Monetary Fund (IMF).
Over the course of the two-day working session, the Bureau discussed priority areas in the field of official statistics and adopted decisions that will guide the strategic direction of statistical systems across Europe and North America, as well as the Caucasus and Central Asia.
One of the primary items on the agenda was the implementation of the Resolution concerning labour statistics at national levels. The Bureau also considered the priority topics selected for in-depth review in 2026 and 2027, which will shape the forthcoming programme of work of the Conference of European Statisticians.
Significant attention was devoted to preparations for the 2026 plenary session. Key themes include migration statistics, the impact of technological transformation on the fundamental principles of official statistics, as well as prospects for the integration of statistical and geospatial information. These topics reflect the necessity of adapting and advancing the system of official statistics in response to the backdrop of global challenges.
Mr Todradze was elected as a member of the Bureau in June 2025. The Bureau is chaired by the Chief Statistician of Canada and comprises, along with Mr Todradze, the heads of the national statistical offices of Ireland, Estonia, Slovenia, Mexico, and Australia.
The following officials participate in the work of the Bureau as permanent observers:
• The Director of the United Nations Statistics Division (UNSD)
• The Director of the Statistical Division of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)
• The Director-General of Eurostat
• The Chief Statistician of the International Monetary Fund (IMF)
• The Chief Statistician of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)
• The Chief Statistician of the World Bank
Further information regarding the work of the Bureau is available on the UNECE website: https://unece.org/statistics/ces/bureau-conference-european-statisticians-ces.