საქსტატში საკოორდინაციო უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომა გაიმართა
25 მარტს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის საკოორდინაციო უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომა გაიმართა. შეხვედრა საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა და ამავე დროს საბჭოს თავმჯდომარემ გოგიტა თოდრაძემ გახსნა. უწყებათაშორისი საბჭო 2025 წლის მარტში საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა.
შეხვედრაზე საკოორდინაციო უწყებათაშორისი საბჭოს თავმჯდომარემ, გოგიტა თოდრაძემ საბჭოს წევრებს წარუდგინა საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების 2024-2027 წლების სტრატეგიის განხორციელების 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმის განხორციელების 2025 წლის მონიტორინგის წლიური ანგარიში.
მონიტორინგის ანგარიში მომზადებული იყო პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგისა და შეფასების სახელმძღვანელოს მოთხოვნების შესაბამისად. სტატისტიკის ეროვნული სისტემის განვითარების სტრატეგია სამ ძირითად მიზანს და მათში შემავალ ცხრა ამოცანას მოიცავს. 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმა მოიცავდა 91 აქტივობას, რომელთაგან 86 შესრულდა სრულად, ხოლო დანარჩენ აქტივობებზე ამჟამად მიმდინარეობს მუშაობა.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს მთავრობის სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლები მინისტრის მოადგილეების დონეზე და საქართველოს ეროვნული ბანკის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი.
სხდომის დასასრულს, საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მადლობა გადაუხადა საბჭოს წევრებს შეხვედრაში აქტიური მონაწილეობისთვის. საბჭოს წევრებმა გამოხატეს მზადყოფნა, აქტიურად იმუშავონ საქართველოს სტატისტიკის სისტემის განვითარების მიმართულებით.

On 25 March, a meeting of the Interagency Coordination Council for the National System of Official Statistics was convened. The session was opened by Mr Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia and, concurrently, Chair of the Council. The Interagency Council was established in March 2025 pursuant to a decree of the Government of Georgia.
During the meeting, the Chair of the Council, Mr Todradze, presented to members the 2025 annual monitoring report on the implementation of the 2024-2025 Action Plan under the National Strategy for the Development of the Official Statistics System of Georgia for 2024-2027.
The monitoring report was prepared in accordance with the requirements set out in the Policy Planning, Monitoring and Evaluation Guidelines. The Strategy for the Development of the National Statistics System entails three overarching objectives and nine associated tasks. The 2024-2025 Action Plan comprised 91 activities, of which 86 have been fully completed, while work on the remaining activities is currently ongoing.
The meeting was attended by representatives of various government bodies of Georgia at the level of Deputy Ministers, as well as the First Vice-Governor of the National Bank of Georgia (NBG).
At the conclusion of the session, Mr Todradze expressed his appreciation to Council members for their active participation. Members, in turn, reaffirmed their readiness to continue working diligently towards the advancement of Georgia’s official statistics system.