საქსტატში ეროვნული თავდაცვის აკადემიის იუნკერებისთვის გაცნობითი ვიზიტი გაიმართა
27 მაისს, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურში დავით აღმაშენებლის სახელობის საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სასწავლო ბატალიონის IV კურსის იუნკერებისთვის გაცნობითი ვიზიტი გაიმართა. შეხვედრა მიზნად ისახავდა მომავალი ოფიცრებისათვის ეროვნული სტატისტიკის სისტემის, საქსტატის საქმიანობისა და სახელმწიფო მართვის პროცესში ოფიციალური სტატისტიკის მნიშვნელობის გაცნობას.
ვიზიტის ფარგლებში იუნკერებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დეტალურად გაცნობოდნენ ეროვნული სტატისტიკის სისტემის ჩამოყალიბებისა და განვითარების ისტორიას, ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების თანამედროვე პროცესებს, საერთაშორისო სტანდარტებსა და მეთოდოლოგიურ მიდგომებს. ასევე, განხილული იქნა საქსტატის მიერ მოქალაქეებისა და სახელმწიფო უწყებებისთვის ხელმისაწვდომი სერვისები, მონაცემთა გავრცელების მექანიზმები და ინფორმაციის გამოყენების პრაქტიკული მნიშვნელობა.
შეხვედრაზე საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ და მისმა მოადგილე ირაკლი აფხაიძემ იუნკერებთან საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ოფიციალური სტატისტიკის როლზე სახელმწიფო პოლიტიკის დაგეგმვის, ეფექტიანი მმართველობისა და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში. გოგიტა თოდრაძის განცხადებით, სანდო და დროული სტატისტიკური ინფორმაცია თანამედროვე სახელმწიფოს განვითარების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საფუძველია, რომელიც უზრუნველყოფს როგორც ეკონომიკური და სოციალური პროცესების სწორ შეფასებას, ისე ქვეყნის უსაფრთხოებისა და სტრატეგიული განვითარების მიმართულებით ეფექტიანი ნაბიჯების გადადგმას.
ვიზიტი ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა, რა დროსაც იუნკერებმა ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს საქსტატის საქმიანობის სხვადასხვა მიმართულების შესახებ და მათთვის საინტერესო საკითხებზე პასუხებიც მოისმინეს.
აღნიშნული შეხვედრა კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქსტატის ღია და თანამშრომლობაზე ორიენტირებულ პოლიტიკას, რომელიც მიზნად ისახავს ცოდნისა და პროფესიული გამოცდილების გაზიარებას ქვეყნის განვითარებაში ჩართულ სხვადასხვა სექტორთან, მსგავსი ტიპის ღონისძიებები ხელს უწყობს ახალგაზრდებში სახელმწიფოებრივი ცნობიერების ამაღლებას, ინსტიტუციური თანამშრომლობის გაძლიერებასა და საჯარო სექტორის საქმიანობის უკეთ გააზრებას.

On 27 May, the National Statistics Office of Georgia (Geostat) hosted an introductory visit for fourth-year cadets of the Training Battalion of the David Aghmashenebeli National Defence Academy of Georgia. The meeting aimed to familiarise future officers with the national statistical system, the work of Geostat, and the importance of official statistics in the process of public administration and governance.
During the visit, the cadets were given the opportunity to learn the history of the establishment and development of Georgia’s national statistical system, contemporary processes for the production of official statistics, as well as relevant international standards and methodological approaches. The session also covered the services provided by Geostat to citizens and public institutions, mechanisms for data dissemination, and the practical application of statistical information.
In discussions with the cadets, Geostat’s Executive Director, Mr. Gogita Todradze, and Deputy Executive Director, Mr. Irakli Apkhaidze, placed particular emphasis on the role of official statistics in policy planning, effective governance, and evidence-based decision-making. According to Mr. Todradze, reliable and timely statistical information constitutes one of the fundamental pillars of a modern state, which ensures both the accurate assessment of economic and social developments and the implementation of effective measures in support of national security and the country’s strategic development objectives.
The visit was conducted in an interactive format, which allowed cadets to receive comprehensive information regarding the various areas of Geostat’s work and to engage directly with representatives of the institution on issues of interest.
The meeting once again demonstrated Geostat’s open and collaborative approach, which aims to share knowledge and professional experience with sectors actively involved in the country’s development. Initiatives of this kind contribute to raising civic awareness among young people, strengthening inter-institutional cooperation, and fostering a deeper understanding of the role and functions of the public sector.