საქსტატმა ახალი ინტერაქტიული პორტალის პრეზენტაცია გამართა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ახალი ინტერაქტიული პორტალი წარადგინა, რომელიც ერთ სივრცეში აერთიანებს საქართველოში ფასებთან დაკავშირებულ სტატისტიკურ მონაცემებს და მათ ფართო საზოგადოებისთვის კიდევ უფრო ხელმისაწვდომს ხდის.
პორტალზე არსებული მონაცემთა ვიზუალიზაციის ინტერაქტიული ინსტრუმენტების მეშვეობით მომხმარებელს შეუძლია, დამოუკიდებლად შეადგინოს სასურველი ანალიტიკური სურათი - გაფილტროს, შეადაროს და ჩამოტვირთოს მისთვის საჭირო მონაცემები პროფესიული თუ საყოფაცხოვრებო საჭიროებისამებრ. ახალი პლატფორმა შეიცავს ისეთ მოთხოვნად ინფორმაციას, როგორიცაა სასურსათო პროდუქტებზე საშუალო ფასები და მათი დინამიკა, უძრავი ქონების ფასების სტატისტიკა და სხვა.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ სამთავრობო უწყებებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების წარმომადგენლები. თავის სიტყვაში საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გოგიტა თოდრაძემ აღნიშნა, რომ პორტალი ფასების სფეროში გადაწყვეტილების მიღებისა და ეკონომიკური ანალიზის მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი გახდება - როგორც სახელმწიფო სტრუქტურებისთვის, ისე კვლევითი ორგანიზაციებისა და ფართო საზოგადოებისთვის.
პორტალი მოიცავს ექვს მიმართულებას. საშუალო ფასების მოდული ასახავს სამომხმარებლო საქონელსა და მომსახურებაზე ქვეყნის მასშტაბით რეგისტრირებულ ფასებს. ინფლაციის განყოფილება წარმოადგენს სამომხმარებლო ფასების ინდექსს და ფასების ცვლილების გრძელვადიან ტენდენციებს. სამომხმარებლო კალათის მოდული საშუალებას იძლევა, თვალი ვადევნოთ კალათის შემადგენლობასა და მოსახლეობის მოხმარების სტრუქტურის დროში ცვლილებას. მწარმოებელთა და იმპორტის ფასების სტატისტიკა ეხება როგორც ადგილობრივად წარმოებული, ისე იმპორტირებული სამრეწველო პროდუქციის ფასების დინამიკას. სოფლის მეურნეობის პროდუქციის ერთეულის ღირებულების ინდექსი ასახავს აგრარული სექტორის პროდუქციის ფასების დინამიკას. ბოლო მოდული — მშენებლობა და უძრავი ქონება - მოიცავს მშენებლობის ღირებულების ინდექსს და საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების სტატისტიკურ მონაცემებს.
საქსტატის მიზანია, აწარმოოს და საზოგადოებას შესთავაზოს მაღალი ხარისხის მონაცემები თვალსაჩინო და მარტივად აღსაქმელი ფორმით, რაც აადვილებს მის გამოყენებას და აუმჯობესებს დაგეგმვისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესებს ნებისმიერ დონეზე.

The National Statistics Office of Georgia has launched a new interactive portal that brings together statistical data related to prices in Georgia in a single platform, making it even more accessible to the general public.
Through interactive data visualization tools available on the portal, users can independently create their desired analytical picture by filtering, comparing, and downloading the data they need for professional or everyday purposes. The new platform includes in-demand information such as average prices of food products and their dynamics, as well as real estate price statistics and other data.
The presentation was attended by representatives of government institutions and other interested parties. In his speech, the Executive Director of Geostat, Mr. Gogita Todradze noted that the portal will become an important tool for decision-making and economic analysis in the field of prices for government institutions, research organizations, and the general public.
The portal consists of six modules. The Average Prices module displays registered prices of consumer goods and services across the country. The Inflation section presents the Consumer Price Index and long-term price trends. The Consumer Basket module allows users to track the composition of the basket and changes in the structure of household consumption over time. The Producer and Import Prices statistics cover the dynamics of prices for both domestically produced and imported industrial goods. The Unit Value Index of Agricultural Products reflects price dynamics in the agricultural sector. The final module – Construction and Real Estate – includes the construction cost index and statistical data on residential property prices.
Geostat aims to produce and provide high-quality data to the public in a clear and easily accessible format, which facilitates its use and improves planning and decision-making processes at all levels.