საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ექსპერტის ვიზიტი
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში სამუშაო ვიზიტით საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ექსპერტი, დანიის სტატისტიკის ეკონომიკური დეპარტამენტის ყოფილი დირექტორი ბენთ თაგე იმყოფება.
ექსპერტი ორი კვირის განმავლობაში საქსტატის ეროვნული ანგარიშების დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთად იმუშავებს და დაეხმარება მათ 2008 წლის ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის მეთოდოლოგიის (SNA 2008) დანერგვაში. სამუშაო ვიზიტის განმავლობაში ასევე დაგეგმილია ცალკეული საქმიანობების (პირველ რიგში, სახელმწიფო მმართველობის, განათლების, ჯანდაცვის და ფინანსური შუამავლობის სექტორებში) გამოშვების და დამატებული ღირებულების გაანგარიშების მეთოდების განხილვა, მათი SNA 2008-ის მეთოდოლოგიასთან შესაბამისობაში მოყვანის თვალსაზრისით.
ექსპერტის ვიზიტის შედეგად მოსამზადებელი რეკომენდაციები ასევე შეეხება შემდეგ საკითხებს: ეკონომიკური საქმიანობის სახეების მე-2 რედაქციის (NACE Rev. 2) ეროვნულ ანგარიშებში დანერგვა, კვლევებსა და განვითარებაზე გაწეული ხარჯების გაანგარიშება და რესურსებისა და გამოყენების ცხრილების შედგენის მეთოდების გაუმჯობესება.

Visit of the International Monetary Fund Expert
An expert of the International Monetary Fund, Bent Thage, former Director of the Economic Department of Statistics Denmark, is on a working visit to the National Statistics Office of Georgia.
The expert will work together with employees of the National Accounts Department of Geostat for two weeks and will assist them in implementing the System of National Accounts 2008 (SNA 2008). Review of the calculation methods of outputs and value added of the activities (primarily in the government, education, health and financial intermediary sectors) is also planned in terms of their compliance with SNA 2008 methodology.
Expert recommendations will also include the following issues: implementation of the Statistical Classification of Economic Activities, Rev.2 (NACE Rev. 2) in National Accounts, calculation of the expenditures for Research and Development and improvement of the methods of compiling of Supply and Use Tables.