ბავშვთა შრომაზე საქსტატი ახალ კვლევას იწყებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა საქართველოში ბავშვთა შრომის ეროვნული კვლევის მოსამზადებელი სამუშაოები დაიწყო. კვლევა შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) ფინანსური და ტექნიკური დახმარებით ტარდება.
კვლევის დროს დაახლოებით 7,700 შინამეურნეობა გამოიკითხება, რომელშიც 5-დან 17 წლამდე ასაკის ბავშვი ცხოვრობს. კვლევა მიზნად ისახავს ბავშვთა ეკონომიკურ/არაეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართულობის დადგენას.
კვლევის მოსამზადებელი ეტაპისთვის 18-19 აგვისტოს თბილისში სამუშაო შეხვედრა მოეწყო, რომელიც შრომის საერთაშორისო ოფისის წარმომადგენლებმა ჩაატარეს. სამუშაო შეხვედრას აგრეთვე დაესწრო ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები. შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ შემუშავებული კითხვარი განიხილეს.
კვლევის საველე სამუშაოები ოქტომბერ-დეკემბერში ჩატარდება, ხოლო საბოლოო მონაცემების გამოქვეყნება 2016 წლის მესამე კვარტალში იგეგმება.

National Statistics Office of Georgia began preparatory works for the survey on child labour in Georgia, conducted with the financial and technical support of International Labour Organization (ILO).
Approximately 7.700 households with children of 5-17 years old will be interviewed, with the purpose of identifying level of children’s economic activity.
During August 18-19 2015 Geostat jointly with the ILO conducted a working. The meeting was also attended by the representatives of the Ministry of Labour Health and Social Affairs of Georgia. During the workshop the survey-related issues, including the questionnaire, were discussed.
The survey fieldwork will be conducted in October-December. The dissemination of final data is planned for the third quarter of 2016.