თარიღი: 30 ოქტომბერი 2015
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) პროექტის ფარგლებში საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურისა და საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით გაიმართა შეხვედრა „საქართველოს სტატისტიკური შესაძლებლობების შეფასება და სტრატეგიული დაგეგმვა სოფლის მეურნეობის სტატისტიკაში“.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების მიერ შემუშავებული საქართველოს სოფლის მეურნეობის სტატისტიკური სისტემის შეფასების დოკუმენტის ძირითადი შედეგები. ასევე განიხილეს სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის განვითარების სტრატეგიული გეგმის სტრუქტურა. შეხვედრა პრეზენტაციებისა და დისკუსიების რეჟიმში წარიმართა.
ღონისძიებას სხვადასხვა სამთავრობო, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სასოფლო დასახლებების სტატისტიკის სტრატეგიული გეგმის მომზადების დასრულება წლის ბოლომდეა დაგეგმილი. აღსანიშნავია, რომ მსგავსი ტიპის დოკუმენტი საქართველოში პირველად მზადდება.

The meeting was held on Preparation of Strategic plan of Statistics of Agriculture and Rural Areas
The meeting was held on “the Assessment of Georgia’s Statistical Capabilities and Strategic Planning in Agricultural Statistics“, organized by the National Statistics Office of Georgia and the Ministry of Agriculture of Georgia in the framework of the project of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO).
The main results of the assessment document of Georgia’s agricultural statistical system, elaborated by the international and local experts of United Nations Food and Agriculture Organization, were presented at the meeting. The structure of Agricultural Statistics Development Strategic Plan was also discussed. The meeting was conducted in the mode of presentations and discussions.
The representatives of various governmental, non-governmental and international organizations attended the event.
The preparation of strategic plan of statistics of agriculture and rural areas is going to be completed till the end of the current year. It should be noted, that such kind of document is being prepared for the first time in Georgia.