ბავშვთა შრომის ეროვნული კვლევის პრეზენტაცია
2015 წლის ბოლოს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (შსო) ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით ბავშვთა შრომის ეროვნული კვლევა ჩაატარა. ბავშვთა შრომის ეროვნული კვლევის ჩატარების მიზანს წარმოადგენდა ქვეყანაში ბავშვთა შრომის მდგომარეობის, მასშტაბების, მიზეზების და შედეგების შეფასება.
კვლევა ემყარება გაერთიანებული ერების კონვენციას ბავშვთა უფლებების შესახებ და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის ფუნდამენტურ კონვენციებს ბავშვთა შრომის აკრძალვისა და აღმოფხვრის შესახებ. ბავშვთა შრომა შეიცავს 5-17 წლის ასაკის ბავშვების მიერ განხორციელებულ ეკონომიკურ საქმიანობებს, რომელიც არ არის დაშვებული გაერო-ს ზემოაღნიშნული კონვენციების და ეროვნული კანონმდებლობის მიერ. ბავშვთა შრომის განმსაზღვრელ ფაქტორებს წარმოადგენს ბავშვის ასაკი, შესრულებული სამუშაოს ხასიათი, სამუშაო საათების ხანგრძლივობა და პირობები, რომელშიც სამუშაო სრულდება.
ბავშვთა შრომის ეროვნული კვლევა ჩატარებულია შსო-ის მიერ შემუშავებული მეთოდოლოგიური ჩარჩოს მიხედვით, რომლის საფუძველზე მსგავსი კვლევები ათეულობით ქვეყანაშია ჩატარებული. კვლევამ მოიცვა დაახლოებით 7700 შინამეურნეობა, რომელშიც ცხოვრობს 5-17 წლის ასაკის ბავშვი.
ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, საქართველოში ბავშვთა შრომაში ჩართულია 5-17 წლის ასაკის ბავშვების 4.2%. ბავშვთა შრომაში ჩართული ბიჭების რაოდენობა დაახლოებით 3-ჯერ აღემატება გოგონების შესაბამის რაოდენობას.
მთლიანობაში, ეკონომიკურ საქმიანობაში (ე.ი. როგორც ბავშვთა შრომაში, აგრეთვე გაერო-ს კონვენციებით და ეროვნული კანომდებლობით დაშვებულ საქმიანობაში) ჩართულია 5-17 წლის ბავშვთა 5.8%. ქალაქის ტიპის დასახლებებლში 1.6%, ხოლო სოფლის ტიპის დასახლებებში ეკონომიკური საქმიანობით დაკავებული ბავშვთა 11.4% ცხოვრობს.

Presentation of the National Survey on Child Labour
The National Statistics Office of Georgia conducted the National Survey on Child Labour with the technical and financial assistance of International Labour Organization (ILO) at the end of 2015. The objective of the National Survey on Child Labour was to assess the situation, scale, reasons and results of child labour in the country.
The survey is based on the United Nations Convention on the Rights of the Child and on the fundamental conventions of the International Labour Organization on prohibition and elimination of child labour. The child labour contains the economic activity carried out by 5-17 year-old children, which is not permitted by the above-mentioned conventions of the United Nations and national legislation. The determining factors of child labour are the child’s age, the type of the work, the duration of working hours and conditions of performing the work.
The National Survey on Child Labour was carried out in accordance with the methodological framework, elaborated by the ILO, based on which the similar surveys were conducted in dozens of countries. The survey covered approximately 7700 households, where 5-17 year-old children live.
According to the results of the survey, 4.2% of 5-17 year-old children are involved in child labour in Georgia. The number of boys involved in the child labour exceeds three times the number of girls.
Overall, 5.8% of 5-17 year-old children are involved in economic activity (in child labour as well as in the activity permitted by the UN conventions and national legislation). 1.6% of 5-17 year-old children engaged in economic activity live in urban areas, while 11.4%- in rural areas.