პერსონალური ინფლაციის კალკულატორის პრეზენტაცია
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ახალი პროგრამის - პერსონალური ინფლაციის კალკულატორის პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიებაზე შეკრებილ სტუმრებს საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა, მერი დაუშვილმა სიტყვით მიმართა. მისი განცხადებით, ახალი პროდუქტი მომხმარებელს საშუალებას აძლევს გაიანგარიშოს ინფლაციის დონე პირადი ხარჯების სტრუქტურის გათვალისწინებით. მისი თქმით,პერსონალური ინფლაციის კალკულატორის პროგრამა მსოფლიოს წამყვანი ქვეყნების შემდეგ (მაგ: აშშ, ავსტრია, ჰოლანდია და სხვ ) საქართველოშიც დაინერგა.
აღსანიშნავია, რომ პერსონალური ინფლაციით დათვლილი შედეგი შესაძლებელია არსებითად განსხვავდებოდეს ინფლაციის ოფიციალური მაჩვენებლისგან. რადგან ინფლაცია ქვეყანაში არსებული ფასების ზოგად მაჩვენებლებს ზომავს, ხოლო პერსონალური ინფლაცია იანგარიშება კონკრეტული მომხმარებლისთვის პრიორიტეტული საქონლის ფასების ცვლილების მიხედვით. პერსონალური ინფლაციის კალკულატორი საქსტატის ვებ-გვერდზე განთავსდება და ხელმისაწვდომი იქნება ნებისმიერი მომხმარებლისთვის.
საჯარო ბილიოთეკაში გამართულ ღონისძიებას საქსტატის ხელმძღვანელობასთან ერთად მთავრობის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Personal Inflation Calculator Presentation
The National Statistics Office of Georgia has presented a new application – Personal Inflation Calculator. An event was launched by the executive director of Geostat Ms. Meri Daushvili, explaining that the new application gives users an opportunity to calculate an inflation rate according to their personal expenses. As Ms. Daushvili mentioned, personal inflation calculator is introduced in Georgia following to the leading countries (e.g. USA, Austria, Holland, etc.).
It should be mentioned that a personal inflation rate may differ from the official one. The official inflation rate measures an average price change in the country, while the personal inflation is calculated based on price changes for preferred items of a person. The Personal Inflation Calculator will be published on the web page of Geostat and will become available to all users.
The event held at the National Library was attended by representatives of the government, non-governmental organizations and representatives of business sector, along with top management of Geostat.