საქსტატი პლანშეტების გამოყენებით გამოკვლევებს გეგმავს
მსოფლიო ბანკის ტექნიკური დახმარების ფარგლებში, საქსტატი სასოფლო მეურნეობათა შერჩევით გამოკვლევაში პლანშეტური კომპიუტერის მეშვეობით პერსონალური ინტერვიუირების (CAPI) დანერგვასთან დაკავშირებულ მოსამზადებელ სამუშაოებს იწყებს. აღნიშნულთან დაკავშირებით 27 მარტიდან 31 მარტის ჩათვლით, საქსტატი უმასპინძლებს მსოფლიო ბანკის ექსპერტების მისიას. CAPI-ს პროგრამული უზრუნველყოფის შესაქმნელად დაგეგმილია მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებული და მრავალ ქვეყანაში აპრობირებული პროგრამული უზრუნველყოფის „Survey Solutions“ გამოყენება.
სოფლის მეურნეობის სტატისტიკის განვითარება საქსტატის მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ამ მიმართულებით გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის დახმარებით მომზადდა 'საქართველოს სოფლის მეურნეობის, გარემოსა და სოფლის სტატისტიკის სტრატეგია"(SPAERS 2016-2020). მონაცემთა შეგროვების თანამედროვე მეთოდის CAPI-ს დანერგვა აღნიშნული სტრატეგიული გეგმითაა გათვალისწინებული.

Geostat plans survey by using the tablets
The National Statistics Office of Georgia starts preliminary works by using Computer-Assisted Personal Interviewing (CAPI )in the framework of World Bank technical assistance to introduce the pilot version in agricultural sample survey. Regarding the fact Geostat will host the World Bank Experts during 27 -31 March. To Create CAPI software is planned to use "Survey Solutions" which is developed by the World Bank and is approved in various countries.
The main priority of Geostat is to develop the Agricultural Statistics. Due to the fact has prepared the document “Strategic Plan Project on Agriculture, Environmental and Rural Statistics”(SPAERS 2016-2020) by Food and Agriculture Organization of the United Nations(FAO). Implementation of the modern method CAPI is stipulated in Strategic plan.