სამმხრივი შეთანხმება გარემოს სტატისტიკის გასაუმჯობესებლად
დღეს ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტოს (EEA), საქსტატსა და საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროს შორის თანამშრომლობის შეთანხმება გაფორმდა. სამმხრივი თანამშრომლობის შეთანხმება ხელს შეუწყობს ევროკავშირის და საერთაშორისო სტანდარტების დამკვიდრებას ქვეყანაში, ასევე გააღრმავებს თანამშრომლობას ჩართულ უწყებებს შორის.
გარემოს სტატისტიკის განვითარება საქსტატისთვის მნიშვნელოვანი მიმართულებაა. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია გარემოსდაცვითი სტატისტიკის ხელმისაწვდომობის და გავრცელების გაუმჯობესება. საქსტატი უზრუნველყოფს საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროსთან კოორდინირებულ მუშაობას, გასცემს რეკომენდაციებს სტატისტიკის წარმოებისათვის საჭირო სტატისტიკური სტანდარტებისა და მეთოდოლოგიის შესახებ.
გარემოს დაცვის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი მერი დაუშვილი დაესწრო და საქართველოსთვის გაწეული მხარდაჭერისთვის ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტოს (EEA) ევროკავშირის პროექტის - „ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემის პრინციპებისა და პრაქტიკის დანერგვა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში” (ENI SEIS-East) ფარგლებში ჩართულობისთვის მადლობა გადაუხადა. მისი თქმით, საქსტატისთვის ძალიან მნიშვენელოვანია გარემოს სტატისტიკის გაძლიერება, ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემების განვითარების ხელშეწყობა და ამ მიმართულებით გადადგმული თითოეული ნაბიჯი მისასალმებელია.

Trilateral Agreement for Improving Environmental Statistics
Today has been signed the agreement between European Environmental Agency (EEA), National Statistics Office of Georgia and the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia. The trilateral agreement will facilitate the adoption of the EU and international standards in the country and will develop cooperation among engaged agencies.
Development of environmental statistics is an important issue for Geostat. Within the framework of the project is planned the improvement of accessibility and dissemination of environmental statistics. Geostat provides the coordination with the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, the recommendations on statistical standards and methodology required for the production of statistics.
Ms. Meri Daushvili, the Executive Director of Geostat attended the meeting at the Ministry of Environment and Natural Resources Protection. She expressed her gratitude to European Environmental Agency (EEA) for evolvement in the EU project – Implementation of the Shared Environmental Information System (SEIS) principles and practices in the ENP East region (ENI SEIS-East). Strengthening environmental statistics and facilitating shared environmental information system(SEIS) is very important for Geostat and any effort is beneficial – stated Ms. Meri Daushvili.