საქსტატმა ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და ადრეული ქორწინების შესახებ გამოკვლევა ჩაატარა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და ადრეული ქორწინების საკითხების შესახებ გამოკვლევა ჩაატარა. გამოკვლევა გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA), ევროკავშირის წარმომადგენლობისა და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ჩატარდა.
გამოკვლევაში, რომლის საველე სამუშაოები 2024 წლის ივნისი-ივლისის პერიოდში ჩატარდა, მონაწილეობა მიიღო საქართველოში მცხოვრებმა 15-49 წლის 4 500 ქალმა.
გამოკვლევის შედეგად შეგროვდა მონაცემები ისეთი საკითხების შესახებ, როგორიცაა ბავშვთა ქორწინების საზიანო პრაქტიკა და ქალთა რეპროდუქციული ჯანმრთელობისა და უფლებების საკითხები. გამოკვლევის შედეგების საფუძველზე გაანგარიშდა მდგრადი განვითარების მე-5 (გენდერული თანასწორობა) და მე-3 (ჯანმრთელობა და კეთილდღეობა) მიზნებთან (SDG) დაკავშირებულ ინდიკატორები.

Geostat Conducted Survey on Women's Reproductive Health and Early Marriage
The National Statistics Office of Georgia (Geostat) has conducted a survey on women's reproductive health and early marriage. This initiative was supported by the United Nations Population Fund (UNFPA), the Delegation of the European Union to Georgia, and the Government of Sweden.
Fieldwork for the survey was conducted between June and July 2024 and involved 4,500 women aged 15 to 49 residing in Georgia.
The survey gathered data on key issues, such as the harmful practice of child marriage and matters related to women’s reproductive health and rights. Based on the findings, indicators related to Sustainable Development Goal (SDG) 5 (Gender Equality) and SDG 3 (Good Health and Well-being) were calculated.
The full results of the survey are available at the following link: https://www.geostat.ge/en/single-archive/3431#