სტატისტიკური ინფორმაციის მომხმარებელთა კმაყოფილების გამოკვლევა, 2023 წელი
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა, მომხმარებელთა კმაყოფილების  გამოკვლევა ჩაატარა, რომლის მიზანსაც წარმოადგენდა მონაცემთა წარმოებისა და გავრცელების საკითხებზე მომხმარებელთა განწყობების შესწავლა, საქსტატის მუშაობის ხარისხის შეფასება და მომხმარებელთა მომსახურების გაუმჯობესება.
გამოკვლევის  მიზანს წარმოადგენდა ასევე მომხმარებლებთან კომუნიკაციაში საქსტატის ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოვლენა და მათ საჭიროებებზე დაფუძნებული მაღალი ხარისხის ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების თვალსაზრისით, სამომავლო ღონისძიებების დაგეგმვა.
გამოკვლევა განხორციელდა საერთაშორისოდ აღიარებული საუკეთესო პრაქტიკის გათვალისწინებით, გაეროს და მსოფლიო ბანკის მიერ შემოთავაზებული მეთოდოლოგიების შესაბამისად.
გამოკვლევა ჩატარდა 2023 წლის ნოემბერ-დეკემბერში და მოიცვა ყველა ინსტიტუციური სექტორი. რაოდენობრივ გამოკითხვას ექვემდებარებოდა 15 წლის და უფროსი ასაკის 600-მდე რესპონდენტი.
გამოკვლევის შედეგების მიხედვით, სტატისტიკური ინფორმაციის აქტიურ მომხმარებელთა 55%-ს წარმოადგენენ ქალები, ხოლო 44%-ს - კაცები.
გამოკვლევის შედეგების მიხედვით გამოვლინდა სტატისტიკური ინფორმაციის აქტიურ მომხმარებელთა საქმიანობის სფეროს ხუთი ძირითადი ჯგუფი: მომხმარებელთა 25% წარმოადგენს სახელმწიფო სექტორს, ბიზნეს სექტორშია დასაქმებული 21%, 20%-ს წარმოადგენს ადგილობრივი მმართველობა/თვითმმართველობა, მომხმარებელთა 8% წარმოდგენილია მედიის სახით, ასევე მომხმარებელთა 8% დასაქმებულია არასამთავრობო სექტორში.
მომხმარებელთა გამოკვლევის შედეგები შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე: https://www.geostat.ge/pdf/survey_2023.pdf

Statistical Information User Satisfaction Survey, 2023
National Statistics Office of Georgia (Geostat) conducted the user satisfaction survey. The aim of the survey was to explore the users’ attitudes towards information production and dissemination, to evaluate the quality of work of the National Statistics Office of Georgia (Geostat) to enhance the user service.
Another aim of the survey was to reveal strengths and weaknesses of communication with customers of National Statistics Office of Georgia, and to plan further activities for generating the high-quality official statistics.
The survey was carried out based on the internationally recognized best practices, and according to the methodologies proposed by UN and World Bank.
The survey was carried out during November-December 2023 and covered all institutional sectors. Up to 600 respondents aged 15 and up participated in the survey.
Research revealed that the women constituted 55% of active users of the statistical information, whilst men constituted 44%.
Data suggests that mainly individuals from five different occupational fields utilize statistical information. In particular: 25% of users are employed in government sector; 21% - in business sector; 20% is represented by local government/self-government; 8% of users belong to media representatives, and 8% of users are employed in non-governmental sector.
The results of the user satisfaction survey can be found at the link: https://www.geostat.ge/pdf/User_Satisfaction_Survey_2023_Eng.pdf