საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციაში მონაწილეობს
საქსტატის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე და დირექტორის მოადგილე პაატა შავიშვილი ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენციაში (CES) მონაწილეობენ, რომელიც 16-18 ივნისის პერიოდში ჟენევაში, გაეროს ევროპის ეკონომიკურ კომისიაში (UNECE) იმართება.
ევროპის სტატისტიკოსთა კონფერენცია წარმოადგენს გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის ქვეშ მოქმედ ორგანიზაციას, რომელიც აერთიანებს 50-ზე მეტ ქვეყანას ევროპის, ჩრდილოეთ ამერიკისა და ცენტრალური აზიიდან.
კონფერენცია ყოველწლიურად იმართება და მისი მიზანია სტატისტიკური მეთოდოლოგიების, სტანდარტებისა და საუკეთესო პრაქტიკების შემუშავება, ასევე სტატისტიკის სფეროში საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება, მეთოდოლოგიური სტანდარტების განვითარება და ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება.
ვიზიტის ფარგლებში გოგიტა თოდრაძე მონაწილეობას იღებს სხვადასხვა პანელურ დისკუსიაში და მოხსენებით მიმართავს მონაწილეებს. მისი პრეზენტაციების მიზანია უცხოელ კოლეგებს გააცნოს ქვეყნის სტატისტიკის სისტემაში უკანასკნელ პერიოდში განხორციელებული ცვლილებები და მიღწეული პროგრესი. ასევე, იგი ისაუბრებს სხვადასხვა მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე, სამომავლო გეგმებზე და პრიორიტეტებზე.
საქსტატის ხელმძღვანელობა განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესზე, ინოვაციური მეთოდოლოგიების დანერგვაზე და მონაცემთა ხარისხის გაუმჯობესების ინიციატივებზე, რაც საქართველოს სტატისტიკის სისტემის მოდერნიზაციის ძირითადი მიმართულებებია.
სესიის პარალელურად საქსტატის აღმასრულებელ დირექტორს ოფიციალური შეხვედრები ექნება სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციისა და პარტნიორი ქვეყნების სტატისტიკის სამსახურების ხელმძღვანელებთან. ამ შეხვედრების ფარგლებში განიხილება მიმდინარე და სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები, რაც საქართველოსთვის წარმოადგენს დამატებით შესაძლებლობას საერთაშორისო დონეზე შესადარისი სტატისტიკური მეთოდოლოგიების შემუშავების, დანერგვის და ოფიციალური სტატისტიკის ხარისხის გაუმჯობესების და განვითარების თვალსაზრისით.
კონფერენციის ბოლო დღეს გაიმართება ევროპის სტატისტიკოსთა ბიუროს წევრთა არჩევნები, რომლის საფუძველზე დაკომპლექტდება ბიუროს ახალი შემადგენლობა. ბიურო წარმოადგენს CES-ის აღმასრულებელ ორგანოს, რომელიც პასუხისმგებელია მისი სამუშაო პროგრამის დაგეგმვასა და კოორდინაციაზე და ხელს უწყობს ევროპაში სტატისტიკური სტანდარტების შემუშავებას.

Executive Director of Geostat Participates in the Conference of European Statisticians
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of Geostat, and Mr. Paata Shavishvili, Deputy Executive Director, are participating in the Conference of European Statisticians (CES), which is being held from 16 to 18 June at the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) headquarters in Geneva.
The Conference of European Statisticians is an organization operating under the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), bringing together more than 50 countries from Europe, North America, and Central Asia.
The conference is held annually and aims to develop statistical methodologies, standards, and best practices, as well as to share best practices in the field of statistics, advance methodological standards, and deepen cooperation among countries.
During the visit, Mr. Gogita Todradze is participating in various panel discussions and delivering presentations to the participants. The purpose of his presentations is to inform international colleagues about recent changes and progress achieved in the country’s statistical system. He will also address existing challenges in different areas, as well as future plans and priorities.
The leadership of Geostat places special emphasis on the digital transformation process, the introduction of innovative methodologies, and initiatives aimed at improving data quality, which are key directions in the modernization of Georgia’s statistical system.
Parallel to the sessions, the Executive Director of Geostat will hold official meetings with heads of statistical offices from various international organizations and partner countries. These meetings will address current and future cooperation issues, representing an additional opportunity for Georgia to develop and implement internationally comparable statistical methodologies, as well as to improve and advance the quality of official statistics.
Elections for the members of the Bureau of the Conference of European Statisticians will take place on the final day of the conference, resulting in the formation of a new Bureau. The Bureau serves as the executive body of the CES, responsible for planning and coordinating its work program and facilitating the development of statistical standards across Europe.