გოგიტა თოდრაძის შეხვედრა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ევროპისა და ცენტრალური აზიის ოფისის რეგიონულ დირექტორთან ბელენ სანზ ლუკესთან
თარიღი: 12 სექტემბერი 2025
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი გოგიტა თოდრაძე, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ევროპისა და ცენტრალური აზიის ოფისის რეგიონულ დირექტორს, ბელენ სანზ ლუკეს შეხვდა. შეხვედრაზე განხილული იქნა ნაბიჯები გენდერული მონაცემების მიმართულებით მათი სტრატეგიული პარტნიორობის გაძლიერებისთვის.
შეხვედრაზე განსაკუთრებულად აღინიშნა საქსტატსა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციას შორის ხანგრძლივი თანამშრომლობა, რომელიც გადამწყვეტი იყო საქართველოში გენდერული თანასწორობისა და ქალთა გაძლიერების დღის წესრიგის წინსვლაში — გენდერული მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და გამოყენების გაუმჯობესებით.
საქსტატი და გაეროს ქალთა ორგანიზაცია აერთიანებს ძალებს ხარისხიანი გენდერული მონაცემების წარმოებისთვის, რათა ისინი უფრო ხელმისაწვდომი და გამოყენებადი გახდეს, რადგან სანდო მონაცემები არის მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავების ძირითადი საფუძველი — რაც ეხმარება გამოწვევების იდენტიფიცირებას, პროგრესის გაზომვას და უზრუნველყოფს, რომ გენდერული პერსპექტივა ყველგან იქნას გათვალისწინებული და არავინ დარჩეს მიღმა.

Mr. Gogita Todradze's meeting with Belen Sanz Luque, Regional Director of UN Women's Office for Europe and Central Asia
Date: 12 September 2025
Mr. Gogita Todradze, Executive Director of the National Statistics Office of Georgia, met with Belen Sanz Luque, Regional Director of the UN Women Office for Europe and Central Asia.  The meeting discussed steps to strengthen their strategic partnership in the field of gender data.
The meeting highlighted the long-standing cooperation and strategic partnership between Geostat and UN Women, which has been crucial in advancing the gender equality and women’s empowerment agenda in Georgia — by improving the availability and use of gender data.
Geostat and UN Women are joining efforts to produce high-quality gender data and to enhance its accessibility and usability. Reliable data serves as the foundation for evidence-based policymaking, enabling the identification of challenges, the measurement of progress, and the integration of a gender perspective across all areas — ensuring that no one is left behind.